Talijani su izračunali kako četveročlana obitelj prosječno godišnje baci oko 100 kg hrane. Evo nekoliko savjeta kako to izbjeći i sačuvati novac, ali i smanjiti količinu hrane u kanti za smeće.
Kupnja s popisom
Prije odlaska u supermarket uvijek napravite popis za kupnju stvari koje trebate i poštujte ga. Velika pakiranja ili akcije “3 za 2” kupujte samo ako ako mogu dugo stajati, poput, primjerice, pakiranja tjestenine. Psiholozi kažu da u kupnju nikad ne smijemo ići gladni jer ćemo kupiti niz beskorisnih stvari.
Pravilno čuvanje hrane
Optimalna temperatura u hladnjaku kreće se od 4-6 stupnjeva. Svaka namirnica mora biti pravilno uskladištena jer će trajati dulje. Hladnjak uvijek mora biti čist i suh kako se ne bi stvarala plijesan.
Provjera roka trajanja
Uvijek provjerite datum isteka. U ostavi ili hladnjaku uvijek na vrh stavite namirnice kojima će rok uskoro isteći i stoga se moraju koristiti prve. Ako na proizvodu piše “Preporučljivo do određenog datuma” ne znači da istječe na taj dan. To je samo opća preporuka. I sljedeći dan je možete koristiti.
Recikliranje hrane
Velik dio skuhane hrane koju danas niste potrošili može se spremiti u zamrzivač. Itekako će dobro doći za koji dan kad nećete stići ili vam se neće dati kuhati. Možete smrznuti paprikaše, različite umake, sarmu, punjene paprike… Od posušenog kruha napravite krušne mrvice ili kockice za guste juhe. Limun i talog kave možete iskoristiti za ekočišćenje u kuhinji.