Koncert se održava povodom obilježavanja 375 godina od postavljanja orgulja u Lepoglavi.
U nedjelju, 15. prosinca, u crkvi Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije u Lepoglavi, s početkom u 17 sati, nastupit će Višeslav Jaklin (orgulje) i Mislav Lucić (tenor). Koncert se održava povodom obilježavanja 375 godina od postavljanja orgulja u Lepoglavi, a u sklopu obilježavanja Dana grada Lepoglave.
Program
- Cesar Franck:
7 DJELA U D DURU I D MOLU ZA BOŽIĆNO VRIJEME (IZ L’ORGANISTE) - Josip Vallinger:
PADAJ S NEBA - Francesco Durante:
VERGIN TUTTO AMOR - Georg Friedrich Händel:
CHACONNE
COSÌ - Isfrid Kayser:
OUVERTIRE - Cithara octochorda:
ZLATNIH KRILA - Domenico Zipoli:
Suite
Preludio – Sarabande – Gavotta - Michal Lorenz:
AVE MARIA - Cithara octochorda:
ZDRAVA DEVICA - J. S. Bach:
ISUS MI JE SVAGDA RADOST, BWV 147 - Fortunat Pintarić:
DUDAŠ - Johann Sebastian Bach:
PASTORALE BWV 590
Višeslav Jaklin
VIŠESLAV JAKLIN, varaždinski katedralni orguljaš, magistrirao je orgulje, improvizaciju i dirigiranje na studiju crkvene glazbe u Grazu,
te magistrirao koncertni smjer orgulja na sveučilištu u Beču u klasi svjetski priznatog profesora Michaela Radulescua.
Pohađao je privatne satove orgulja i improvizacije u Weimaru i Parizu, te brojne majstorske tečajeve. Nositelj je prvih nagrada
na međunarodnim orguljaškim natjecanjima u Švicarskoj i u Austriji.
Od 2001. do 2008. bio je orguljaš franjevačke crkve u Grazu, a 2008. g. postaje orguljaš Varaždinske katedrale. Voditelj je katedralnih
zborova Chorus liturgicus i Chorus dominicalis, Noneta Donum i dječjeg zbora Katoličke osnovne škole Svete Uršule „Uršuline
zvjezdice“.
Pod vodstvom Višeslava Jaklina Uršuline zvjezdice proglašene su na Glazbenim svečanostima hrvatske mladeži šest godina za redom najboljim dječjim zborom u RH.
Godine 2015. imenovan je Povjerenikom za zaštitu orgulja Varaždinske biskupije, a 2023. i predstojnikom Ureda za crkvenu glazbu Varaždinske biskupije.
Kao solist i komorni glazbenik redovito koncertira u Hrvatskoj i mnogim europskim zemljama, te u Izraelu i Kanadi.
Sretno je oženjen, otac troje djece.
Mislav Lucić
MISLAV LUCIĆ, tenor (1995.) svoju glazbenu izobrazbu započinje u Glazbenoj školi u Varaždinu (smjer solopjevanje i orgulje) paralelno pohađajući Prvu gimnaziju Varaždin.
Izobrazbu nastavlja studijem crkvene glazbe pri Institutu za crkvenu glazbu KBF-a u Zagrebu – orguljski smjer u klasi doc. art. Milana Hibšera.
Akademske godine 2020./’21. upisuje studij pjevanja na Muzičkoj akademiji uZagrebu u klasi Tomislava Mužeka, dok je od ak. god. 2022./’23. u klasi Helene Lucić Šego.
Ostvaruje mnogobrojne nastupe izvodeći kapitalna djela svjetske literature od kojih se ističu “Božićni oratorij”, “Magnificat” i “Muka po Marku” J. S. Bacha, “Mesija”, “Uskrsnuće”, “Juda Makabejac” i “Izrael u Egiptu” G. F. Händela, “Requiem” i “Krunidbena misa” W. A. Mozarta, “Carmina burana” C. Orffa (u sklopu proslave 100. godišnjice djelovanja MUZA-e) itd.
Kao najzapaženiji nastup svakako se ističe izvedba Händelova oratorija “La resurrezione” u KD Vatroslav Lisinski uz Barokni orkestar Muzičke akademije pod ravnanjem mo. Gábora Hollerunga u sklopu ciklusa “Lisinski subotom”.
Također, ističe se i nastup uz Varaždinski komorni orkestar i Zbor HRT-a pod vodstvom mo. Tomislava Fačinija, u sklopu 52. Varaždinskih baroknih večeri, kao i nastup uz Hrvatski barokni ansambl i AZ Ivan Goran Kovačić u izvedbi oratorija “Izrael u Egiptu” u sklopu 53. Varaždinskih baroknih večeri te svečane proslave 75. godišnjice osnutka AZ IGK pod ravnanjem mo. Ivana Šćepanovića.
Ostvario je ulogu Gora u operi “Madama Butterfly” G. Puccinija pod ravnanjem mo. Ivana Huta, a u koprodukciji HNK u Varaždinu i GK Marina Držića u Dubrovniku.
Od sezone 2021./’22. redovno surađuje sa Zborom HRT-a u svojstvu vanjskog suradnika, a kao komorni umjetnik nastupa s vokalnim ansamblom “Antiphonus” uz renomirane umjetnike i ansamble poput Hrvatskog baroknog ansambla, ansambla “Concerto dei venti”, pijaniste Filipa Faka i Danijela Detonija te basbaritona Krešimira Stražanca.
Član je i KVA Donum iz Varaždina. Nastupa i na brojnim festivalima poput već spomenutih Varaždinskih baroknih večeri, Zagrebačkog glazbenog proljeća, Füssener Festtage Alter Musik, Glazbene večeri u sv. Donatu, Zagreb Advent Classic Festa, Svečanosti pasionske baštine, ciklusa Heferer i dr. Dobitnik je nagrade “Ivan Werner” Varaždinskih baroknih večeri i Hrvatske glazbene mladeži za visokoumjetničko postignuće mladog umjetnika.