Varaždinske barokne večeri-45 Festivalskih godišta naziv je znanstvenog skupa kojeg su u povodu jubilanog festivala organizirali varaždinski Zavod za znanstveni rad HAZU-a u i Koncertni ured Varaždin kako bi se kroz izlaganja sudionika prisjetilo za Festival značajnih događanja, ali i pratio njegov razvoj kroz četiri i pol desetljeća.
– Varaždinske barokne večeri izuzetan su događaj, ne samo za grad Varaždin i sjeverozapadnu Hrvatsku već i za cijelu Republiku Hrvatsku. Ovim skupom željeli smo predstaviti što se sve događalo na jednom takvom festivalu kroz tih 45 godina, ne samo na koncertima, već i popratnim događanjima, promocijama knjiga, izložbama koji su dali potpuno novu vrijednost samome festivalu, ali i pokazati kako je Festival dao dodatnu vrijednost i turizmu ovog našeg kraja. Pripremamo se već i za 50. Varaždinske barokne večeri kada ćemo napraviti veći i jači znanstveni skup – naglasio je Vladimir Huzjan, upravitelj Zavoda za znanstveni rad HAZU-a u Varaždinu.
– Festivalu znanstveni skupovi koji se desetljećima održavaju daju jednu novu dimenziju-dokumentarnu, znanstvenu, ulogu očuvanja kulture i kulturne baštine pogotovo iz vremena baroka, ali i svih događanja tijekom tih 45. godina, svih onih sadržaja koji čine festival svečanošću – dodao je Raymond Rojnik, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin, koji je na skupu govorio o međunarodnoj dimenziji Festivala, o koncertima koji su u sklopu Festivala održani izvan hrvatskih granica i privukli 6.500 posjetitelja kojima se predstavilo 180 hrvatskih glazbenika. Zanimljivo je bilo i izlaganje muzikologinje Zdenke Weber, koja je govorila o Varaždinskim baroknim večerima pod ravnateljstvom Davora Bobića od 2007. do 2014. godine.
– Festivalska tradicija bila je sjajna, a kada je Bobić preuzeo ravnateljstvo došlo je do određenih promjena jer je veće težište stavljeno na autentično barokno intepretiranje i muziciranje na orginalnim instrumentima ili replikama instrumenata. Festival prati sva razdoblja baroknog skladateljstva i mislim da je u to u svakom slučaju dobar korak naprijed. Jako je dobro ostvarena i suradnja sa državama partnerima, jer doista se pokazuje kako zahvaljujući tome od Slovačke, Češke, Austrije, Italije do Francuske dolaze izvrsni solisti i ansambli – naglasila je Weber.
Okupljene u Županijskoj palači na Franjevačkom trgu pozdravili su predsjednica Skupštine Dubravka Biberdžić, zamjenik varaždinskog gradonačelnika Vjeran Radelić i ravnatelj Festivala Davor Bobić. Svi radovi sa skupa posvećenog povijesti i sadašnjosti najdugovječnijeg festivala barokne glazbe u Hrvatskoj bit će objavljeni iduće godine u Zborniku Akademijinog Zavoda u Varaždinu.
Večer uoči dodjele festivalskih nagrada obilježili su koncerti na kojima su izvođena djela najvećeg baroknog majstora Johana Sebastiana Bacha.
U varaždinskoj katedrali u povodu 25. godišnjice obnove katedralih orgulja koncert održao je varaždinski orguljaš Višeslav Jaklin, povjerenik za zaštitu orgulja varaždinske katedrale, a grandiozno Bachovo djelo ‘Umjetnost fuge’, koje je skladatelj stvarao punih pet godina izvela je na čembalu u Glazbenoj školi istaknuta hrvatska čembalistica Višnja Mažuran, koja je tijekom gotovo pet desetljeća glazbenog rada ostvarila zavidnu karijeru na domaćem i međunarodnom planu.
Koncerti s djelima skladatelja čija se 330. godišnjica rođenja obilježava ove godine bili su i posljednji koncerti koji su ušli u ocijenjivanje festivalskog žirija za nagrade na 45. Varaždinskim baroknim večerima.