EPK povjerenstvo: Događaji ne mogu privući širu europsku publiku

Ovih je dana objavljen Izvještaj panela o izboru za Europsku prijestolnicu kulture 2020 u kojem se objašnjavaju odluke zbog kojih je neki grad prošao ili pak nije u idući krug. Kao najveću manu varaždinske prijave ističu program koji ne može privući širu europsku publiku te nedostatak umjetničke vizije i europske komponente.

Podsjetimo, Varaždin nije uspio ući u uži izbor za titulu EPK, a prolaz dalje osigurali su Rijeka, Pula, Osijek i Dubrovnik.

> EPK 2020: Varaždin ipak nije ušao u novi krug natjecanja

Povjerenstvo je bilo sastavljeno od dvanaestero nezavisnih stručnjaka. Deset članova imenovala su tijela i institucije Europske unije (Europski parlament, Vijeće Europe, Europska komisija i Odbor regija), dok je dvoje imenovalo Ministarstvo kulture.

U svom obrazloženju naveli su kako je prepoznat pozitivan iskorak umrežavanja gradova hrvatskog sjevera, prilikom izrade Strategije razvoja kulture.

Ipak, Strategija vezana uz EPK je samo ukratko objašnjena u Prijavnoj knjizi i u prezentaciji, a kako navode, nisu ju uspjeli do kraja shvatiti, kao ni što ona želi postići na srednjoročnom planu – do 2020.

Panel nije uvidio povezanost između pojedinačnih ideja i izloženih strateških ciljeva.

Kao najveću manu prijave ističu program, koji ne sadrži događaje koji mogu privući širu europsku publiku, pa se može zaključiti da europska dimenzija nije dovoljno jako razvijena.

Programu nedostaje koherentna umjetnička vizija i doima se kao zbirka odvojenih događaja i projekata pod kišobranom Europske prijestolnice kulture, a tijekom prezentacije panel se uvjerio da je sektor kulture u regiji relativno malen te nisu sigurni da područje ima dovoljno kulturne i turističke infrastrukture za provedbu projekta.

Također, povjerenstvo je steklo dojam da je tradicionalno i baštinski orijentirano shvaćanje kulture prevladalo nad suvremenim.

Predloženi budžet od 18 milijuna eura je vrlo skroman za EPK, a financijski plan, koji predviđa financiranje grada (i gradova partnera) u iznosu od 22% i 58% od strane Ministarstva kulture, ukazuje da EPK nije izričiti prioritet grada.

Prijavna knjiga nije detaljno objasnila tko će predloženim programima upravljati, tko će ih provoditi i koji će biti sastav djelatnika uključenih u provedbu.

Povjerenstvo je pohvalilo impresivan broj uključenih u pripremu kandidature, a naročito namjeru integriranja Roma u društvo te još nekoliko projekata u kojima su uključene nacionalne manjine.

Impresionirani su regionalnim planiranjem i zajedništvom prikazanim u prijavi, ali zaključuju kako su izloženom programu ipak nedostajale umjetnička vizija i europska komponenta koje povezujemo s Europskim prijestolnicama kulture.

Gradonačelnik Goran Habuš i direktor Koncertnog urednika Varaždin Raymond Rojnik neće komentirati i davati izjave do press konferencije, koja će se sazvati početkom idućeg tjedna.

– Nisam još detaljno pročitao što piše u Izvještaju stoga bi bilo nezahvalno komentirati. Na konferenciji idući tjedan bit ćete detaljno upoznati sa svime – kratko se izjasnio Habuš.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije