Nikola Majnarić - Bač (1975.-2004.) bio je prepoznat ponajprije kao strip-autor koji je pomicao granice, no, kako pokazuje ova izložba, njegova ostavština znatno je šira od toga.
Izložba pod nazivom ‘Od Jugoslavije do Amerike i natrag (preko vode do slobode)’ otvorena je sinoć u
Centru za mlade i nezavisnu kulturu P4 u Varaždinu. Riječ je o spomen-izložbi radova Nikole
Majnarića – Bača (1975.-2004.), prerano preminulog, ali – kao što je pokazala i ova izložba – iznimno kreativnog likovnog autora silne energije. Izloženi su njegovi crteži, stripovi i slike, kao i fanzini u kojem su njegovi radovi objavljeni, a posebnu zanimljivost predstavljaju Bačove bilježnice prepune skica koje mnogo toga otkrivaju o procesu nastanka radova i oblikovanju autorovih likovnih ideja.
Probran presjek Bačova stvaralaštva
Zahvaljujući Jurici Majnariću, koji brižno čuva bratove radove, jučerašnja retrospektiva ne samo da je poslužila
kao ponovni susret s članom obitelji, prijateljem i poznanikom te podsjetnik na njegovu ostavštinu, već je mlađoj publici predstavila reprezentativan presjek rada jednog važnog varaždinskog likovnog stvaraoca.
– Može li se u potpunosti sagledati ono što čovjek ostvari kroz život? Vjerojatno ne. Ali kod Bača može se sagledati mnogo toga. Ova izložba nudi stvarno relevantan, brižno posložen i probran presjek njegova stvaralaštva – rekao je prilikom otvorenja Mihael Bađun, strip-autor nove generacije, koji je Bača upoznao također jedino preko njegovih radova.
‘Bio je Mozart stripa’
Srećko Lebinec, voditelj programa Podrum ponedjeljkom – koji izložbom Bačovih radova kreće u svoju petu
sezonu – ispričao je kako je Kristijan Petrović, koji je 90-ih godina surađivao s Majnarićem na raznim stripovskim projektima, Bača nazvao – Mozartom stripa.
– To na prvi pogled izgleda možda malo preuzetno i nategnuto, ali kad sve skupa stavimo u nekakav kontekst i kad pogledamo te radove, i kroz ovu retrospektivu, i kroz količinu njegovih radova, i kroz tu silnu energiju kojom je pristupao izražavanju, mislim da usporedba jest na mjestu – ustvrdio je Lebinec.
Duh vremena 80-ih i 90-ih
Mihael Bađun naglasio je da je za razumijevanje Bačova radova bitno razumjeti i duh vremena u kojem je stvarao.
– Riječ je o 80-im i 90-im godinama; bilo je to vrijeme brojnih tiskovina, fanzina, koncerata i predstava. Tako i on surađuje s kazališnim grupama, izrađuje plakate, radi ilustracije, objavljuje stripove… Pronalazi apsolutnu slobodu upravo kroz svoje likovno stvaralaštvo – kaže Bađun o kontekstu u kojem je Bač stvarao.
Autor svestranog rukopisa
U brojnim radovima koji čine Bačovu ostavštinu vidljiv je raznolik stil, ukazao je Bađun.
– Rukopis mu je svestran. Od minuciozne detaljne linije do apstrahiranja ploha kroz ekspresivne mrlje. Iako nema direktnih stilskih likovnih uzora, može ga se vezati uz neke članove Novog kvadrata i undergrounda američkog stripa, koji su, upravo poput Bača, pomicali granice strip medija – zaključio je Bađun.
Detalji iz biografije
Nikola Majnarić – Bač (Varaždin, 5. srpnja 1975. – Varaždin, 15. lipnja 2004.) rođen je u Varaždinu, gdje je pohađao osnovnu školu te završio i osnovnu Glazbenu školu, smjer truba. Nakon varaždinske gimnazije upisao je Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, diplomiravši s odličnim. Diplomski rad bio mu je Izrada kostima za Boccacciovog ‘Dekamerona’. Proveo je 1986. godine s ocem tri mjeseca u Sjevernoj Americi. Obišao je Greyhound autobusom Detroit, Nijagarine slapove, Ann Arbor, Chicago, Los Angeles, Hollywood, Flagstaff, Gallup, Cherryville, Washington D.C. i New York, provevši tom prilikom neko vrijeme kod spisateljice, ekologinje i fotografkinje Anne LaBastille.
Raznoliki interesi
Prvu samostalnu izložbu autorskih radova imao je na Rudarskoj školi u Varaždinu. Između 1989. i 1993. godine radio je plakate i programe za predstave kazališne dramske grupe Theatron te sudjelovao u izradi scenografìje za njihovu predstavu Vrata. Osim na dvije samostalne izložbe, svoje je radove izlagao i na više skupnih izložbi u Varaždinu, Zagrebu, Rijeci, Puli i Vinkovcima.
U isto vrijeme objavio je pregršt publikacija – crteža u Varaždinskim vijestima i u fanzinima Endem, Gaspačo, Graah, Variete Radikale, Striptiz, 4 zida i zvučnik i Katakomba. Povremeno se bavio i oslikavanjem svile i pletiva. U sklopu Art & Music Festivala 1994. godine u Puli bio je jedan od polaznika strip kolonije te učenik poznatog art-crtača stripova Krešimira Zimonića.
Nagrada za inovaciju u stripu
Nastupao je na Rock PrVŽioni na sceni Zvonimir Rogoz u varaždinskom HNK izvodeći performance pod nazivom ‘Ako pak ti koji počivaš na zakonu’. U clubu EX izveo je performance ‘Kera, Prostee and Butch’.
Za fanzin Gaspačo pisao je kratke priče te je ilustrirao naslovnicu fanzina. Producirao je CD za grupu iz Amsterdama Gone bald prilikom njihovog nastupa u Varaždinu.
Dobio je nagradu za inovaciju u stripu 1997. godine na Salonu stripa u Vinkovcima. Časopis Zarez, dvotjednik za kulturna i društvena zbivanja, u srpnju 2013. godine bio je posvećen sjećanju na Bača. Nikola Majnarić – Bač iza sebe ostavio je preko 1000 slika, stripova i crteža.