
Čehok je županu Stričaku pokazao mail u kojem šef sortirnice traži ponudu od Lotusa 91.
Nakon pokretanja pravosudne istrage protiv direktora tvrtke Lotus 91, Dejana Čvrka, i vlasnika Željka Črnile krajem veljače, varaždinska gradska vlast ponovno je aktualizirala njezino nezadovoljstvo radom te tvrtke.
Već ranije Miroslav Marković u Saboru je predlagao da se u slučajevima poput ovoga, kad se u Jalkovcu u stambenoj zoni nalaze i takvi gospodarski objekti, osiguraju uvjeti za preseljenje na drugu lokaciju. Grad bi dao zemljište, a država snosila trošak preseljenja, predlagao je Marković.
Nakon pokretanja istrage gradonačelnik Neven Bosilj i direktor Varkoma Bruno Ister doveli su u pitanje i legalnost dozvole za gospodaranje otpadom koju posjeduje Lotus 91. Dozvolu izdaje Varaždinska županija.
Šef sortirnice piše Lotusu
Na jednu nelogičnost u toj priči danas je na sjednici Županijske skupštine ukazao vijećnik Ivan Čehok. Pokazao je dopis elektroničke pošte koju je na adresu Lotusa 91 odaslao voditelj gradske sortirnice Nedeljko Novak. Sortirnica posluje u okviru tvrtke Eko Varaždin, koju je osnovala Čistoća.
“Dakle, tri dana prije nego su SDP-ovci istupili u javnost i optužili Lotus, gradska tvrtka traži da ta ta tvrtka uzme njihov otpad i odveze ga u Jalkovec!”, ukazuje Čehok pa pita: “Kako možeš surađivati s nekim za koga smatraš da radi mimo zakona i neadekvatno!?”
Kaže da se radi o 50 tisuća tona otpada. U ovome trenutku Lotus 91 ima dozvolu za obradu 64.000 tona godišnje. Pritom u jednom trenutku na lokaciji ne smije biti više od 5.000 tona otpada.
“Nemam nikakve veze s njim”
Čehok negira svoju povezanost sa Željkom Črnilom, vlasnikom Lotusa 91.
“Ja s tim čovjekom nemam nikakve veze”, kaže.
Napominje i da u vrijeme kad je on bio gradonačelnik, Lotus 91 nije surađivao s Gradom.
“U moje vrijeme Lotus nikad nije radio s Gradom, iako su mu sve dozvole bile legalne. A sad mu dozvole kao nisu legalne, a gradska firma hoće raditi s njima!” čudi se Čehok.
Župan Anđelko Stričak zatražio je od Čehoka spomenutu elektroničku poruku. Rekao je da će je kao letak podijeliti mještanima Jalkovca, da se vidi tko im želi istovariti dodatni otpad.