Oko 70 milijuna kuna poreza tijekom razdoblja od četiri i pol godine varaždinska tvrtka Vindija, koristeći razne mehanizme, nije uplatila u državni proračun.
Iznio je tu tvrdnju, navodeći da za sve što govori posjeduje dokumente, Rajko Dondur u današnjoj emisiji HRT-a Nedjeljom u 2.
> Vindija: ‘Dondur nas je već više puta ucjenjivao, slijedi kaznena prijava’
Dondur je, po struci ekonomist, u Vindiji sveukupno radio 29 godina, u više navrata.
U emisiji je rekao da je osobno sudjelovao u cijelom nizu protupravnih radnji, i sam pritom čineći kaznena djela. Tijekom emisije svjedočio je o navodnom velikom kriminalu u Vindiji.
– Po raspisivanju natječaja za kupnju Koke pojavile su se plave kuverte. Ja znam samo za onu koju sam ja nosio. To je bila kuverta koja je išla u Fond za privatizaciju – rekao je Dondur, dodajući da je bila riječ o 20.000 maraka i da ju je predao direktoru Fonda Milanu Kovaču. Bilo je to 1994. godine.
Govorio je i o porezu na dodanu vrijednost, koji je uveden 1998. godine.
Rekao je da je porez, kada je došao na naplatu, u Vindiji izazvao veliki udarac na likvidnost pa su pokušali pronaći ‘rupu’.
– ‘Rupa’ je pronađena i prvi porezni obračun bio je umanjen za 1,3 milijuna kuna – rekao je, napominjući da je sve rađeno po nalogu generalnog direktora Dragutina Drka.
Utaja poreza, prema njegovom objašnjenju, napravljena je na temelju toga što je faktura bilo u enormno velikom broju.
– Kad vidite te tisuće strana, jasno je da nijedan inspektor to neće sve ići zbrajati. Oni vide izlist i smatra da je to to. Mi bismo prikazali sve račune, ali ih ne bismo zbrojili. Znali smo koje smo označili, ali ih nismo prikazali. Onaj koji to pregleda, neće moći primijetiti. Kod nas je dva plus dva bilo tri, a ne četiri – rekao je Dondur.
Na temelju toga je izračunao da je utajeno oko 70 milijuna kuna u četiri i pol godine.
Naveo je Dondur i neke druge radnje u Vindiji koje je ocijenio problematičnima, a u kojima je i sam sudjelovao.
Tako je naveo da je na trošarinama utajeno oko 2,5 milijuna kuna.
Osvrnuo se i na pretvorbu i privatizaciju, kao i na reviziju pretvorbe i privatizacije.
Rekao je da je on bio dio tima koji je surađivao s revizorima te da veliki broj dokumenata, temeljem naloga generalnog direktora Vindije Dragutina Drka, nije bio predan revizorima.
Govorio je i o spornim momentima u vezi Vindijine štedno-kreditne zadruge, kao i o načinu kako je navodno neopravdanim smanjenjem temeljnog kapitala Dragutin Drk, koji je dotad posjedovao 51% dionica, postao vlasnik 88% dionica Vindije, a da pritom nije morao platiti ni kunu.
Revizija je, rekao je Dondur, dala primjedbu da nije navedeno obrazloženje smanjenja temeljnog kapitala.
Rečeno je i da je kupnja dvorca u Jalkovcu također sporna, ali u emisiji voditelj Aleksandar Stanković nije stigao dotaknuti tu temu.
Rajko Dondur je, prema onome što je rekao u emisiji, u travnju 2014. u Zagrebu USKOK-u predao kaznenu prijavu na sedam stranica. Rečeno mu je da će ga zvati, ali poziv nije dobio.
Godinu dana kasnije bio je u DORH-u u Zagrebu. Ni nakon toga, rekao je, isto se nije dogodilo ništa.
Skoro dvije godine nakon toga, rekao je Dondur, dobio je informaciju da su izvidi u tijeku, ali da su tajni.
Završio je s tim da su ga prije dva tjedna zvali iz policije.
Zašto tek danas prijavljujete i govorite protiv direktora, pitao je ga Stanković.
– To traje već više od šest godina. Bio sam na nekim televizijama i pokušao surađivati s novinarima, ali Vindija je sve to blokirala.
Ne radite li možda za Agrokor, također ga je upitao voditelj. Dondur je uz smijeh negirao takva nagađanja.
Rekao je i da nije član nijedne političke stranke, kao i da razlog istupanja nije osveta.
Dodao je i da ima još ljudi koji mogu posvjedočiti njegove navode, prije svega oni koji su s njim radili u financijama i koji su radili na navodnoj utaji poreza na dodanu vrijednost.
Iznio je i svoje mišljenje da je Vindija ‘mali Agrokor’.
– Prema nekim procjenama, 400 milijuna kuna Agrokor je dužan Vindiji. Bojim se da bi za godinu dana Vlada mogla pisati ‘lex Vindija’.
Na kraju ga je Stanković pitao zašto je radio to što tvrdi da je radio, budući da je riječ o teškim kaznenim djelima.
– Kad volite firmu, spremni ste na sve. Ali taj teret je sad trebalo maknuti s leđa – odgovorio je Dondur.
U emisiji je rečeno da do emitiranja emisije iz Vindije nisu zaprimili nikakav odgovor na svoj upit.
Zaključno je slučaj koji je iznio Dondur komentirao sudac Mislav Kolakušić.
Rekao je da se navedeni iznos poreza ne može naplatiti, jer je nastupila zastara. Naime, propisi su mijenjani krajem 2016. godine u sklopu porezne reforme. No, rekao je i da se propisi ponovo mogu mijenjati i da on smatra da za utaju poreza ne bi smjela postojati zastara.
Također je dodao da ne ulazi u pitanje eventualne kaznene odgovornosti, jer za taj dio nije stručnjak, već samo govori o mogućnosti, odnosno nemogućnosti, da država naplati navedeni porez ako porezna uprava utvrdi da su navodi Rajka Dondura točni.