Predstavljeno novo rješenje za bale iz Brezja, cijena je oko 68,5 milijuna kuna

U Gradskoj je vijećnici danas održano Međustranačko vijeće na kojem je predstavljeno moguće rješenje problema bala iz Brezja. Vijeću su prisustvovali svi predsjednici gradskih stranačkih organizacija, osim Damira Habijana, kojeg je zamijenila Otilija Cvetko.

Sažeto, novo rješenje koštalo bi Grad Varaždin 68,5 milijuna kuna, dakle 27 milijuna kuna manje nego kod prethodnog rješenja, a za taj iznos Grad bi se kreditno zadužio na deset godina. Prvi korak je prihvaćanje kreditnog zaduženja od strane Gradskog vijeća, dok bi drugi korak bio prihvaćanje novog ugovora s koncesionarom.

– Pred Međustranačko vijeće iznjeli smo rješenje koje nam se čini najprihvatljivijim, najmanje štetnim za grad i, u konačnici, konačno rješava problem baliranog otpada – kazao je gradonačelnik Goran Habuš.

Podsjetio je gradonačelnik kako Grad Varaždin već preko tri godine ima važeću koncesiju, a kako valjanih argumenata za ukidanje iste nema. No istaknuo je i tužbu koja je stigla od koncesionara.

– Dobili smo tužbu, no ona je bila i očekivana. Tužba je teška oko 96 milijuna kuna, što je puni iznos obrade procijenjene vrijednosti bala u Brezju.

Mirenje s koncesionarom

Kako Fond za zaštitu okoliša odbija sufinanciranje varaždinskog otpada, a Grad Varaždin ne može podići kredit u iznosu od 96 milijuna kuna i sam riješiti taj problem, došlo se do novog rješenja.

– Kroz postupak mirenja s koncesionarom, uspjeli smo cijenu s 1003 kune po toni, koliko je bila dobivena koncesija, spustit na 725 kuna po toni, što je sad sveukupno 68,5 milijuna kuna. To je u ukupnosti 25 milijuna manji iznos od onog koji je bio dogovoren na početku. Bez sufinanciranja, to je oko 8 milijuna kuna godišnje a u najboljoj varijanti, uz sufinanciranje od 60 posto i povrat dugova, to bi sveukupno bilo 9 milijuna kuna – istaknu o je Habuš.

To će omogućiti, smatra Habuš, da Grad sam riješi problem smeća, tako da se zaduži za 70 milijuna kuna.

– Obavljeni su prvi razgovori s HBOR-om, a na sljedećem Gradskom vijeću predložiti ćemo vijećnicima kreditno zaduženje u iznosu od 70 milijuna kuna na rok od deset godina. Nakon toga, na sljedećem vijeću potpisat ćemo ugovor s koncesionarom, s prethodno izmjenjenom odlukom u dijelu cijene s 1003 kune na 725. To je rješenje koje u konačnici rješava problem baliranog otpada.

Bez politike

Podsjetio je Habuš i na ugovore potpisane za vrijeme Ivana Čehoka.

– Moj prethodnik je potpisao ugovor na cijenu od 1280 kuna po toni, za novonastali otpad i za balirani otpad. Mi smo ove četiri godine uspjeli smanjiti cijenu novonastalog otpada s 1280 na 620 kuna po toni i u tri godine otkad se smeće ne balira građanima uštedjeli nekih 20 milijuna kuna. Ovim smanjenjem s 1003 na 725, postojeću koncesiju smanjili smo za 755 kuna po toni i na ovom iznosu uštedjeti građanima dodatnih 50 milijuna kuna.

Ako Gradsko vijeće prihvati kreditno rješenje i ovo rješenje baliranog otpada, bit će to najjeftinije moguće rješenje baliranog otpada do sada, istaknuo je Goran Habuš.

– Apeliram na vijećnike da ne pokleknu u kampanji, ni za lokalne, ni za parlamentarne izbore. Ovo je prilika koja je po meni dobra i sami možemo to riješit. Puno puta smo sami rješavali svoje probleme i bez pomoći države.

Sufinanciranje

To ipak ne znači, istaknuo je Habuš, kako se sufinanciranje neće tražiti, prvo mirnim putem, potom, ako tako neće biti uspjeha, potom sudskim pute.

– No to je u drugom planu, sami možemo riješiti problem smeća. Bavimo se ovim problemom predugo, a mislim da je ovo prilika koju ne bi smjeli propustiti.

Mladen Hižak, predsjednik Povjerenstva za bale, iznio je i svoje viđenje ponuženog rješenja.

– Formirani smo prije pet, šest mjeseci, održali smo 13 sjednica, trudili smo se da riješimo problem i ovo je zajednički prijelog pravnih timova. Ovo je možda prvi konkretan korak ka rješavanju bala, ako naravno prođe na Gradskom vijeću – kratko je rekao Hižak.

Bale iz susjednih općina

Dodatan problem predstavljaju bale koje nisu iz Varaždina, već iz susjednih općina.

– Ova cijena od 725 kuna, kao ni ona od 1003, ne odnosi se na općine. Prema informacijama koje imam ja, Trnovec je spreman riješiti svoje bale, tako da će oni ili sami raspisati nabavu ili će to za njih učiniti Grad Varaždin. Očekujem da će i Općina Vinica, Općina Sveti Ilija i Općina Petrijanec shvatiti da je to njihovo smeće i da ga tako sami moraju riješiti. Ako one to neće htjeti napraviti, tada ćemo mi sami provesti nabavu, a od njih kasnije potraživati sredstva.

To će značiti da će trebati više novaca za koncesiju, no ističe Habuš, to nije veliki iznos.

Kako će Gradsko vijeće reagirati na ovaj prijedlog vidjeti ćemo 15. rujna kada će se na vijeću donijeti odluka o zaduživanju potrebnom za proedbu plana.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije