Varaždinski župan Predrag Štromar (HNS) te potpredsjednik Sabora Robert Podolnjak (Most) bili su sudionici jučerašnje rasprave u emisiji Otvoreno HRT-a, vođenoj pod pitanjem ‘treba li nam i zašto preustroj županija i općina’.
Čini se kako je Most jedini čvrsto ostao na ideji teritorijalnog preustroja države i reformi javne uprave, jer trenutni sustav u Mostu smatraju neodrživim. Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović podržala je sadašnji teritorijalni ustroj Hrvatske, a na tom tragu razmišljaju i u HDZ-u i SDP-u. – Most je možda među političkim strankama usamljen u ideji da bi trebalo reducirati broj jedinica lokalne samouprave, ali ne i kad je u pitanju glas javnosti i stručnjaka – naglasio je Robert Podolnjak.
On je iznio podatak kako postoji desetak tisuća lokalnih političara i da je ta brojka prevelika te je stoga nužna racionalizacija. Pritom pitati baš župane što misle o tome Podolnjak je ocijenio promašenim, budući da su oni, kazao je, u sukobu interesa po tom pitanju. Takvo pitanje prošlo bi samo na referendumu, smatra Podolnjak.
– Svi znaju kakva bi bila odluka građana. U konačnici, kad dosegnemo kritičnu razinu nezadovoljstva građana političkom klasom, vjerujem da će tada skup građanskih inicijativa skupiti dovoljan broj potpisa za određene inicijative u smjeru smanjivanja broja zastupnika na bilo kojoj razini, privilegija i drugih pitanja za koje ćemo procijeniti da postoji veliki interes javnosti i da bi građani potpisali – rekao je Podolnjak.
Predsjednik Hrvatske zajednice županija i župan Šibensko-kninske županije Goran Pauk (HDZ) odgovorio je da župani ne čuvaju županije zbog sebe, već zbog građana. Također, Podolnjakovu brojku od deset tisuća lokalnih političara ocijenio je tvrdom i nerealnom.
Iznio je brojke koje pokazuju da sve županije zajedno imaju 2.000 zaposlenih, gradovi i općine 9.000 zaposlenih, županije ostvaruju prihode 3,3-3,6 milijardi kuna, gradovi 19 milijardi kuna, dok država s proračunom od 140 milijardi kuna ima 50.000 zaposlenih u državnoj upravi. Iz tih razloga Pauk smatra da je ključ okrenuti se rezanju u državnoj upravi.
Goran Pauk, jednako kao i varaždinski župan Predrag Štromar, bio je kritačan prema stavovima ministrice Jurline Alibegović.
Pauk je rekao kako ministrica ima predumišljaje što se tiče teritorijalnog ustroja te istaknuo da ona nije jedina struka u državi koju se po tom pitanju može pitati.
On se zalaže za decentralizaciju i spuštanje poslova sa državne na lokalnu razinu.
– Mi u županijama tražimo da nam ponovno vrate urede državne uprave. Sposobni smo preuzeti ih odmah i biti puno efikasniji – rekao je.
To je otprilike i već od ranije poznat stav varaždinskog župana Predraga Štromara, no jučer je on naglašavao kako je preduvjet bilo kojeg stava napraviti ozbiljnu analizu koja će odgovoriti na pitanje koliko će usluga građanima biti kvalitetnija smanjenjem broja županija.
– Netko treba reći koji je točno cilj preustroja. Ako je to ušteda, onda je važno fokusirati se na smanjenje troškova, a bolju uslugu građanima. Netko napokon treba izračunati hoće li doći do uštede – rekao je Štromar.
Dodao je da su rezultate analize ministrice Jurline Alibegović, koja predlaže sedam županija, svi ismijali, a naročito konstataciju da će Ličko-senjska županija biti sama za sebe.
– Što se tiče referenduma, treba pripremiti dobro i konkretno pitanje te znati što bi se potencijalnim referendumom odlučivalo. A prije toga napraviti dobru analizu – zaključio je Štromar.
Gosti u studiju nisu se mogli složiti oko pitanja je li središnja država spremna za decentralizaciju, odnosno je li voljna prepustiti dio resursa županijama, općinama i gradovima.
Pauk očekuje upravo to, Robert Podolnjak smatra da država neće to sama napraviti, a Dragan Vulin (HDSSB), zamjenik župana Osječko-baranjske županije, ne vjeruju da će doći do financijske decentralizacije.
– Premijer je veći šerif ako drži 92 posto javnog novca u svojim rukama, u usporedbi s europskim prosjekom koji iznosi 60 posto – na suštinu problema ukazao je Vulin.
Cijelu emisiju pogledajte na stranicama HRT-a.