U palači Herzer predstavljena je knjiga Tito. Knjigu su predstavili Ivo i Slavko Goldstein, njezini autori. Pred brojnom varaždinskom publikom govorili su o svome djelu koje je nastajalo čak 35 godina i čiji zametak je nastao već nakon Titove smrti kroz pero Ive Goldsteina.
– Mi smo objavili knjigu 35 godina nakon smrti Josipa Broza Tita jer nikad nije ni prerano ni prekasno da se objavi neko djelo. U svakom trenutku kad povjesničar piše o nekoj osobi ili događaju, uvijek piše iz pozicije vremena u kojem se sam našao – kazao je Ivo Goldstein.
Istaknuo je kako živimo u doba kad su sve tri velike Titove ideje, koje su obilježile njegov život, propale: Jugoslavija, socijalizam i nesvrstani kao pokret, a istovremeno Josip Broz Tito je fascinacija ne samo u Hrvatskoj, nego i svim drugim bivšim jugoslavenskim republikama.
Mali čovjek iz zagorskog sela
– To je biografija koja je i dalje fascinantna, biografija malog čovjeka koji je potekao iz siromašnog zagorskog sela i vinuo se u vrhove svjetske politike – kazao je Ivo Goldstein.
Dodao je da i danas postoje različita, često proturječna, mišljenja o Josipu Brozu Titu, no nitko mu ne može osporiti veličinu.
– Na temelju tih iskustava mi smo mogli napisati biografiju kojoj još nedostaje poneki detalj, ali manje-više sve je unutra. To smo pokazali i vrednovali kroz naše naočale, netko drugi bi možda drugačije to učinio. Mislim da nam ova knjiga itekako treba, treba nam svaka historiografska tema, pa tako i biografija Josipa Broza Tita. Za mene je ovo bio historiografski izazov. Moj otac pisao je prvu verziju ovog djela godinu dana nakon Titove smrti. U ovoj knjizi je umnogome poboljšao, dopunio, doradio taj tekst iz 1981., koji je bio jezgra ovog djela. Činjenica da se i danas još puno priča o ovoj temi daje dodatni impuls onome tko se ovom temom historiografski bavi – zaključio je Ivo Goldstein.
Poslovica ‘reci mi što misliš o Titu pa ću ti reći tko si’ vrijedi i danas, istaknuo je i dodao kako nam Tito ne može biti neki putokaz, barem ne u dijelu svojih dilema, ali biografija govori velikim svojim dijelom i o onima koji su dio svojih života proveli u toj socijalističkoj Jugoslaviji.
– Ja sam preživio to doba, ja sam godište 1928., ja sam postojao već kad je počelo Titovo doba, bio sam u partizanima tri godine, bio sam u njegovoj vojni – istaknuo je Slavko Goldstein.
– Sad kad sam se spremao za pisanje, otkrio sam mnogo novih detalja koji mi se tad ili nisu činili važnim ili nisam mogao njih ni saznati – dodao je.
– Ja sam pisao prvi dio, 200 strana, o formiranju Titove ličnosti, a naročito me zanimalo njegovo moskovsko razdoblje, koje je njega formiralo. On je iz Moskve izašao vrlo rezerviran prema staljinizmu i mislio je svoje, a to što je mislio svoje izbilo je naglo nakon njegove smrti u sukobu sa Srbijom.