– Oko dosta stvari smo se složili, i oko reformi lokalne samouprave, tako i oko reformi regionalne uprave. Nismo razgovarali o ukidanju općina poimence, već tako da bi trebalo napraviti reorganizaciju broja općina u RH, odnosno da ne bi trebalo biti 550 općina, o pravim kriterijima ćemo tek kasnije jer ćemo ih tek naknadno i izraditi – kazao je Kovačić. O plaćama zastupnika, kaže, danas nisu razgovarali, piše Večernji list.
SDP-ov Branko Grčić kazao je tijekom pregovora nije bilo problema već se vodila kvalitetna rasprava na jednoj visokoj razini stručnosti.
– Govorili smo o smanjenju broja dužnosničkih mjesta na lokalnoj i nacionalnoj razini. Drugo područje je bilo smanjenje i racionalizacija uprave na lokalnoj razini, ali i na nacionalnoj, treće područje je teritorijalni preustroj kojim smo se najviše bavili te generalno povećanje efikasnosti javne uprave – pojasnio je Grčić te dodao kako je stupanj suglasnosti oko toga bio dosta visok.
– Mislim da smo našli dosta zajedničkih stavova i stvari, praktički nema niti jednog pitanja o kojem se ne može razgovarati oko svega što je kao tema bilo stavljeno na stol – dodao je Grčić.
Govoreći o učinkovitosti u javnoj upravi, kaže, dogovorili su se da se donese novi zakon o javnim službenicima, što je ova vlada već pripremala, te novi zakon o plaćama, s posebnim naglaskom na mjerenje učinkovitosti svakog zaposlenika javne uprave o stvaranje sustava kontinuiranog praćenja, ocjenjivanja i nagrađivanja za one najbolje, što može biti stimulativno za povećanje efikasnosti.
Proces racionalizacije
– Govorili smo o tome da u idućem mandatu će se morati nastaviti proces racionalizacije ukupnog broja zaposlenika, ne drastično jer neki omjeri govore da ako tu negdje blizu EU prosjeka, ali taman toliko da imamo novac za nagrađivanje najboljih u sustavu – kaže Grčić. Govoreći o teritorijalnom preustroju, tu su suglasni da broj županija u Hrvatskoj mora biti manji.
– Kolega Kovačić je jasno rekao da oko toga moramo definirati kriterije i o tome ćemo nastaviti razgovore. No, apsolutno se slažemo da treba smanjiti broj županija jer je to direktno povezano i uz drugi aspekt, 550 jedinica lokalne samouprave, posebno oko onih jedinica koje nemaju fiskalni kapacitet da samostalno funkcioniraju – naglašava Grčić.
Prvi korak je, dodaje, volonterski pristup u vođenju tih jedinica i preuzimanje dijela funkcija od susjednih gradova koji mogu za određenu naknadu obavljati dio upravnih poslova za te male jedinice lokalne uprave, s čime se omogućava bitna racionalizacija.
– Tema je bila i smanjenje broja dužnosnika u lokalnoj samoupravi, gotovo za 50 posto, prije svega sa ukidanjem funkcija zamjenika u svim jedinicama u kojima su zamjenici iz nacionalnih manjina ili su one u većinskom broju pa onda su zamjenici hrvatske nacionalnosti – kazao je Grčić dodavši kako bi se sve eventualne promjene vezale uz novi izborni ciklus.
Nisu se još pismeno izjasnili Mostu o temama s prošloj pregovora, piše Večernji list.
Programska podudaranja
– Radimo na tome i on će biti gotov vrlo brzo kada ćemo ga javno prezentirati – zaključuje Grčić.
Podsjetimo, Ivan Kovačić, Jasna Matulić te Robert Podolnjak iz Mosta došli su točno u 10 sati na sastanak u SDP, te poručili da očekuju da će se na sastanku danas dogovoriti o reformama u javnoj i lokalnoj samoupravi, jednako kao i s HDZ-om. Traže, kazao je Kovačić, smanjenje broja županija jer je to dio njihova predizbornog programa.
SDP-ov Arsen Bauk, koji je dio današnjeg pregovaračkog tima s Mostom, uz Orsata Miljenića, Branka Grčića, Tulia Demetlika, Borisa Miloševića i Predraga Štromara, danas prije sastanka kazao je da očekuje da će se danas otvoriti dio pitanja vezanih uz politički sustav.
– Što se tiče javne uprave i lokalne samouprave, Sabor je u lipnju donio strategiju razvoja javne uprave, a Vlada u rujnu akcijski plan i ono što tamo piše je dosta podudarno s onim što je Most iznio u programu. Stoga ne očekujem većih prijepora. Što se tiče političkih stavova, naši su podudarniji s Mostom od HDZ-ovih, ali to ćemo tek vidjeti – kazao je Bauk prije sastanka.
Što se tiče teritorijalnog preustroja, odnosno promjena u strukturi i broju jedinica područne odnosno regionalne samouprave, Bauk, kaže, danas ne očekuje konačni prijedlog, nego raspravu ide li se uopće u to ide.
– Spremni smo razgovarati o tome, a kakva se biti reakcija građana i političkih subjekata, to treba vidjeti. Bitno je donijeti političku odluku da se u to ide – poručio je Bauk.