Hrvatska u suradnji s Litvom provodi projekt Twinning light ‘Potpora Ministarstva vanjskih i europskih poslova u izgradnji kapaciteta u svezi s članstvom u Europskoj uniji’. Tom je prilikom u Županijskoj palači u Varaždinu održan seminar za predstavnike regionalne i lokalne samouprave kojeg je organizirao Centar izvrsnosti Ministarstava vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, a seminaru je prisustvovao veliki broj predstavnika lokalne vlasti.
Na seminaru je ujedno predstavljen i rad te značaj Odbora regija, savjetodavnog tijela EU-a koje predstavlja europske regionalne i lokalne vlasti.
Naime, Odbor regija sastoji se od 350 članova, predstavnika spomenutih vlasti svih država članica EU-a.
Hrvatska ima ukupno devet članova u Odboru regija, a dva člana dolaze iz Varaždinske županije.
To su župan Predrag Štromar i načelnik Općine Vidovec Bruno Hrenić koji je i tom prilikom predstavio sam rad Odbora regija.
Važno je istaknuti kako su na seminaru sudjelovali gosti iz Ministarstva vanjskih poslova Litve.
Predstavnik Darius Skusevičius predstavio je mogućnosti koje daju europski fondovi za lokalnu, regionalnu razinu te njen razvoj i poboljšanje kompetitivnosti.
Također je predstavio i dobre projekte koje su u Litvi realizirani i financirani uz pomoć europskih fondova kako bi upoznao sudionike o važnosti provođenja i korištenja EU sredstava.
Robertas Bružilas, također iz Ministarstva vanjskih poslova Litve, upoznao je sudionike sa institucijama Europske unije i njihovim ulogama.
Također je objasnio i proces donošenja važnih zakona i akata u Europskoj uniji.
Sveukupni cilj projekta zapravo je osigurati učinkovitu prilagodbu hrvatskih institucija okruženju koje proizlazi iz članstva u EU-u te nastaviti rad te poboljšati stručne kvalifikacije svojih zaposlenika i povećati svoju vidljivost.
Projekt dakle provode Centar izvrsnosti, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, Ministarstvo vanjskih poslova Republike Litve, Središnja agencija za upravljanje projektima Republike Litve i Središnja agencija za financiranje i ugovaranje Republike Hrvatske.
Jedan od najvećih izazova za nove države članice EU-a upravo je provedba reformi te prilagodba i jačanje javnih institucija kako bi one mogle usvojiti pravnu stečevinu EU-a.
Kako bi se države što bolje mogle suočiti sa spomenutim izazovima, EU je osmislio spomenuti Twinning.
To je zapravo instrument administrativne suradnje između javnih uprava država korisnica i institucija država članica EU-a čiji je cilj pomoći u prijenosu znanja o primjeni i provedbi pravne stečevine Europske unije.
Projekt je prvenstveno usmjeren na one koji sudjeluju u osmišljavanju i provedbi politika EU-a u Hrvatskoj.
Provedba projekta trajat će šest mjeseci, a ukupna je vrijednost 222.222,00 eura.