Je li Renato Šarc, kao ključna osoba u izradi plana sanacije baliranog otpada u Brezju, kojeg je od tvrtke Montanuniversitat naručio privatni koncesionar, u sukobu interesa, s obzirom da je istovremeno i savjetnik ministra zaštite okoliša Mihaela Zmajlovića?
To je pitanje postavio HDZ-ov vijećnik Anđelko Koprek na današnjoj sjednici Gradskog vijeća, napomenuvši da je to pitanje gradski HDZ uputio na adresu Ministarstva, ali do dana današnjeg nije pristigao nikakav odgovor.
– Tražimo od gradskih stručnih službi da probaju dobiti odgovor na to pitanje. Danas je ministar Zmajlović u Varaždinu i mislim da je trebao doći na ovu sjednicu kako bi objasnio stav Ministarstva po pitanju bala – ustvrdio je Koprek.
Habuš: To je bezobrazno provociranje!
Gradonačelnik Goran Habuš se u svom odgovoru obrušio najprije na varaždinski HDZ, a u nastavku i na saborsku zastupnicu Reformista Nataliju Martinčević.
– Baš me briga je li Renato Šarc u sukobu interesa. Baš me briga ako od Fonda zaštite okoliša i energetske učinkovitosti mogu dobiti gotovo 60 milijuna kuna da napokon riješimo problem bala. Ali ako jedna stranka uputi takav upit Ministarstvu, onda to znači da ona taj problem ne želi riješiti! To znači da bezobrazno provocira! – poručio je Habuš s govornice.
Osvrnuo se gradonačelnik na pitanje Natalije Martinčević upućeno Ministarstvu u kojem, između ostalog, stoji: ‘Može li i hoće li doista Ministarstvo i Fond odobriti ogroman novac na osnovi studije koju privatno radi koncesionar za svoje potrebe?’
– U tom svom upitu Martinčević provocira Ministarstvo da nam ne da novce, a onda u javnosti održava presice kako taj problem treba riješiti! – kritičan je bio Habuš.
Godišnja rata bila bi 4 milijuna kuna
Izvijestio je gradonačelnik vijećnike o aktualnoj situaciji oko zbrinjavanja baliranog otpada.
– Dobili smo od koncesionara plan sanacije baliranog otpada s lokacije Brezje. Fondu smo predali svu potrebnu dokumentaciju koju je tražio od nas kako bi sufinancirao 60 posto troškova zbrinjavanja. To sada više nije 45 milijuna kuna, nego gotovo 60, jer je uključen i PDV. To nas dovodi u poziciju da rješenje baliranog otpada građani neće morati platiti niti jednu dodatnu lipu. Sada su na redu Fond i Vlada da odobre sufinanciranje i da se stvore uvjeti za potpisivanje ugovora – izvijestio je Habuš, dodavši da Grad treba osigurati 30 milijuna kuna, a plan je do tih sredstava doći kreditom od Hrvatske banke za obnovu i razvoj, uz kamatnu stopu od 4 posto, poček od dvije godine te rok otplate od osam godina.
– Tako bi godišnja rata, zajedno s kamatama, iznosila oko 4 milijuna kuna – iznio je Habuš.
> Habuš: Očekujem da do kraja ove godine prve bale odu iz Brezja
Avar nije optimističan, Podolnjak ne bi tražio ‘dlaku u jajetu’
Nezavisni vijećnik Zlatan Avar iznio je bojazan da stvari neće teći tako glatko kako je to predstavio gradonačelnik.
– Imamo nekoliko rizika. Jedan je taj da je Vlada tehnička i nitko neće pred kraj mandata stavljati glavu na panj. Pitanje je hoće li Fond ili Ministarstvo tražiti dorađivanje plana ili nešto slično. Osim toga, u natječaju za koncesiju bilo je navedeno da se traži odlaganje otpada, dok plan sanacije sada predviđa i prethodnu oporabu većeg dijela otpada. Pitanje je stoga i hoće li se neko od ondašnjih ponuditelja žaliti – pita se Avar.
Robert Podolnjak, također nezavisni vijećnik, smatra da ‘nije vrijeme za tražiti dlaku u jajetu’.
– Postavlja se pitanje smijemo li intervenirati u odluku koja je predviđala isključivo deponiranje bez mehaničko-biološke obrade otpada. No, ukoliko se primijeni ovaj plan zbrinjavanja, smatram da nitko nije oštećen i da nema nikoga tko bi takvu odluku mogao pravno osporavati. Ako procedura nije suprotna zakonu, ne vidim zašto bi dovodili u pitanje njezino provođenje – smatra Podolnjak.
Prema iznijetim podacima, oko dvije trećine otpada, odnosno oko 60.000 tona baliranog otpada proći će kroz pogon za mehaničko-biološku obradu tvrtke CE-ZA-R. Od trenutka potpisivanja koncesijskog ugovora, rok za nestanak posljednje bale iz Brezja istječe za 120 dana! No, preduvjet za sve to je odluka koju će u narednim danima donijeti Fond i Vlada. Ili neće donijeti.
Iako je danas na Gradskom vijeću gradonačelnik rekao da dijeli sve navedene strahove oko provedbe ove procedure, jučer je na sastanku s medijima nastupio nešto optimističnije, naglasivši da očekuje da prva bala krene iz Brezja do kraja godine.
Ilčić: Nije točno da građani neće platiti ni lipe!
– Nije točna retorika gradonačelnika koji kaže da u ovome slučaju građani neće platiti ni lipe. Ako Grad treba osigurati 30 milijuna kuna, onda je pitanje čiji je to novac. Jesu li to novci gradonačelnika? Gradskog vijeća? Ako će grad dizati kredit, to će vraćati građani putem proračuna. Neće im pisati na računu, ali će plaćati. Fer je da im se to kaže – zatražio je Ladislav Ilčić iz Hrasta.
Podsjetio je i na to da su građani godinama Varkomu plaćali i ‘dio cijene za uslugu zbrinjavanja’, kako je pisalo na računima, te je upitao gdje je taj novac.
U svojem odgovoru gradonačelnik je ustvrdio kako je rekao da građani neće platiti ni jednu dodatnu lipu – na računima.
– Naravno da je proračunski novac također novac građana. Jednako tako je i novac Fonda novac građana Republike Hrvatske – rekao je te dodatno pojasnio da će sredstva koja su građani plaćali Varkomu nalaze uračunata u ukupnom iznosu koji će Grad morati platiti. To Ilčića nije zadovoljilo.
– Koliko godina je plaćano, koliko građana je plaćalo, koliko je to novaca? Što znači ‘dio’? Molim da se ti podaci objave, da se građani ne osjećaju prevareni – zatražio je Ladislav Ilčić.