Nezavisni gradski vijećnik Robert Podolnjak uputio je na adresu predsjednika varaždinskog Gradskog vijeća Josipa Heheta i gradonačelnika Gorana Habuš zahtjev za hitnim sazivanjem sjednice Vijeća, vezano uz neriješeni problem baliranog otpada.
Na njoj bi, navodi Podolnjak, Gradsko vijeće trebalo prihvatiti Plan zbrinjavanja baliranog otpada u Brezju, donijeti potrebne odluke u svezi osiguranja financiranja tog plana, dobiti potvrdu Fonda za zaštitu okoliša o prihvaćanju navedenog Plana zbrinjavanja i njihova sufinanciranja provedbe zbrinjavanja otpada te ovlastiti gradonačelnika da potpiše ugovor o koncesiji s odabranim koncesionarom.
Koncesionar šuti kao da ga se ne tiče
– Gradsko vijeće je, da podsjetim javnost, još u prošlom sazivu, na svojoj posljednjoj sjednici održanoj 21. ožujka 2013. godine, donijelo Odluku o odabiru najpovoljnijeg ponuditelja za obavljanje komunalne djelatnosti odlaganje baliranog miješanog komunalnog otpada s područja Grada Varaždina i tom odlukom dodijeljena je koncesija zajednici ponuditelja Cezar d.o.o. Zagreb, Komunalac Davor d.o.o. i Eko-Flor Plus d.o.o.. Glasao sam tada protiv te odluke, smatrajući da izbor nije dobar, ali i zbog toga što su sve ostale ponude zbog raznih tehničkih i pravnih grešaka odbačene od strane većinske koalicije. No, odluka je donesena i građani su na predstojećim izborima glasovali vjerujući kako je problem baliranog otpada riješen. Na žalost, 30 mjeseci nakon donošenja te odluke, balirani otpad u Brezju još uvijek je tamo, gradonačelnik nije potpisao koncesijski ugovor, Fond za zaštitu okoliša i nadležno ministarstvo javno su se očitovali da neće sufinancirati zbrinjavanje baliranog otpada na način kakav je predviđen odlukom Gradskog vijeća (zbrinjavanje na deponiju u Davoru), novi plan zbrinjavanja otpada nikako da bude predočen Gradskom vijeću, a koncesionar šuti čitavo vrijeme kao da ga se sve skupa ništa ne tiče – podsjeća Podolnjak na kronologiju događanja.
Potrošeno 30 mjeseci na pregovore i razgovore
Ustvrdio je također da je 30 mjeseci potrošeno na razgovore i pregovore između čelništva Grada i Županije sa čelnim ljudima Fonda i Ministarstva zaštite okoliša, o čemu javnost ne zna praktički ništa.
– Činilo se da će čitava ta agonija s baliranim otpadom konačno ići kraju kada je prije šest mjeseci, točnije 12. ožujka, javnost obaviještena da je završen plan zbrinjavanja otpada u Brezju. Analizu bala prvotno je trebao izraditi Bioinstitut iz Čakovca, ali je posao na kraju dodijeljen tvrtki Eko Ina iz Zagreba. Međutim, krajem svibnja mediji izvještavaju da će se raditi nova analiza, već četvrta po redu, koju će obaviti stručnjaci Montanuniversitäta iz Austrije. Tu novu analizu naručio je, prema riječima gradonačelnika, koncesionar, kako bi valjda potvrdio prvotnu analizu. Plan zbrinjavanja koji je izrađen i javnost ga je imala prilike vidjeti, jer je objavljen u medijima, predviđa zbrinjavanje baliranog otpada putem deponiranja, mehaničko-biološke obrade i termičke obrade u nekoj spalionici. Pitanje je samo količina otpada koje će se zbrinuti putem ta tri načina – piše Podolnjak u svome obrazloženju.
Dodaje da na sjednicu Gradskog vijeća treba pozvati ovlaštenog predstavnika koncesionara, koji će Gradskom vijeću iznijeti kakav plan zbrinjavanja je najoptimalniji s obzirom na izrađene dvije analize. Nadalje, kaže, ovlašteni predstavnik Fonda za zaštitu okoliša treba iznijeti stav hoće li Fond sufinancirati predloženi način zbrinjavanja baliranog otpada.
– U slučaju pozitivnog odgovora Gradsko vijeće bi donijelo odluku o prihvaćanju plana zbrinjavanja otpada. S tim u svezi potrebno je donijeti odluke o financiranju plana zbrinjavanja, jer dio financiranja temelji se na kreditnom zaduženju Grada. Sve navedene odluke temelj su za potpisivanje koncesijskog ugovora od strane gradonačelnika.
Parlamentarni izbori mogli bi blokirati proces
Na kraju Podolnjak objašnjava zašto baš u ovome trenutku traži hitno sazivanje sjednice Gradskog vijeća.
– Ne samo zbog činjenice što je odluka Gradskog vijeća mrtvo slovo na papiru već dvije i po godine, već prvenstveno zbog toga što je izvjesno da će do kraja rujna biti raspušten Hrvatski sabor i da će Vlada nakon toga donositi samo tehničke odluke i pitanje je da li bi se moglo odobriti sufinanciranje zbrinjavanja otpada i odobravanje kreditnog zaduženja Grada. Ukoliko se relevantne odluke ne bi donijele u kratko vrijeme prije raspuštanja Sabora izvjesna je odgoda rješavanja problema baliranog otpada za duže razdoblje, a naročito ako bude formirana nova vlada, bitno različita od sadašnje, koja će se morati tek upoznavati s našim problemom – zaključuje Robert Podolnjak.