Gospodarstvo Varaždinske županije napreduje, ali plaće su i dalje male

– Varaždinska županija već je prošle godine, prije ostalih u državi države, počela izlaziti iz krize. Podaci za prošlu i prvu polovicu ove godine govore da se na području Varaždinske županije nezaposlenost smanjuje i da raste broj radnih mjesta i zaposlenost, zaustavlja se zatvaranje obrta, a raste vanjsko-trgovinska bilanca varaždinskih tvrtki – istaknuo je, predstavljajući županijskim vijećnicima informaciju o stanju gospodarstva na području Varaždinske županije, za prošlu i prvu polovicu ove godine, varaždinski župan Predrag Štromar.

Štromar je vijećnike izvjestio da su gotovo svi pokazatelji vezani uz gospodarstvo Varaždinske županije pozitivni.

– Rasta BDP-a u Hrvatskoj nije bilo šest godina, a mi smo već prošle godine imali rast gospodarstva. Sigurno je da tu pridonio i ulazak Hrvatske u EU jer su naši poduzetnici izuzetno izvozno orijentirani i ulaskom u EU olakšan im je posao. Zato je izvoz porastao za 19 %, raste i broj novih proizvodnih pogona i radnih mjesta i samim time gospodarstvo nastavlja rasti – poručio je Štromar dodavši da nezadovoljni možemo biti samo likvidnošću poduzetnika i obrtnika te plaćama koje su debelo ispod prosjeka.

– I plaće rastu ali premalim tempom. Imali smo rast plaća manji od 2 %, a potrebno nam je da rastu 5 do 7 posto, kako bi se u dogledno vrijeme mogli barem približiti državnom prosjeku. Male plaće su posljedica činjenice da je više od polovice radnih mjesta u Varaždinskoj županiji u domeni radno intenzivne i prerađivačke industrije u kojoj se puno radi, a malo zarađuje – naglasio je Štromar.

Vezano uz male plaće zaposlenih, županijski vijećnik Hrvatskih laburista i bivši sindikalist Siniša Miličić naglasio je da nije problem samo u tome da je puno žitelja Varaždinske županije zaposleno u radno intenzivnoj industriji.

– Problem je u tome da se poslodavci ne pridržavaju hrvatskih zakona i propisa. Mi u ovom trenutku imamo poslodavce koji su uveli rad u četiri smjene i to svih 365 dana u godini. Naši ljudi rade i na blagdane poput Božića i Uskrsa, cijelo vrijeme rade prekovremeno, a inspekcije su blagonaklone prema tome jer se nitko ne želi zamjeriti poslodavcima. Samo kad bi se poslodavci držali zakona o radu i radnom vremenu i zakona o blagdanima i neradnim danima, ne samo da bi plaće porasle nego bi stvorili i nova radna mjesta jer bi poslodavci bili prisiljeni zapošljavati nove ljude da mogu raditi kao sada u četiri smjene. Ono što je zanimljivo je to da im to prolazi samo u Hrvatskoj. Radnici u njihovim matičnim državama ne rade na Uskrs i Božić dok su njihovi radnici u Hrvatskoj na to prisiljeni – poručio je Miličić.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije