U kinu Galerija ove nedjelje, 27. prosinca, u 19 sati prikazuje se dokumentarni film Pola stoljeća diska, redatelja Zvonimira Rumboldta i u produkciji udruge Kad tad, inače dobro poznate Varaždincima po liku Lavanderman.
Film Pola stoljeća diska sniman je u Jelsi, Opatiji, Rijeci, Splitu, Zagrebu i Parizu uz pomoć pedesetak sugovornika. Ilustriran arhivskim snimkama, fotografijama i dokumentima iz tog vremena te suvremenim snimkama lokacija oživljava pionirski period disko groznice u Hrvatskoj. Film je dobio i specijalnu nagradu na Vukovar film festivalu.
Pola stoljeća diska
Godine 1964. Petar Ivulić, splitski avanturist bračkih korijena a pariške adrese, u Jelsi na otoku Hvaru otvara prvi disko klub u tadašnjoj državi. Ne može ga registrirati pod tim imenom jer takvo što ne postoji kao opcija. Tim pionirskim poduhvatom pokrenut je val otvaranja disko klubova diljem zemlje i taj oblik socijalnog druženja obilježio je dvije naredne dekade. No je li baš jelšanska Amfora bila prva? U Muzeju turizma u Opatiji imaju drugačije mišljenje. Što to jedan klub čini pravim disko klubom? Koja je bila važnost tih mjesta? Pozitivni i negativni učinci na društvo? Na ta i mnoga druga pitanja kroz razgovor s akterima, danas ljudima u trećoj životnoj dobi, odgovara ovaj film. Husar, Amfora, Club 57, Arkada, Semafor, Saloon… što su ta imena značila onda i što nam govore danas?
Razgovor
Nakon projekcije filma slijedi razgovor s redateljem Zvonimirom Rumboldtom i scenaristom Tonijem Faverom, predstavljanje prvog izdanja sveučilišnog priručnika ‘Gluma pred kamerom‘ autora Zvonimira Rumboldta, namijenjenog prvenstveno studentima glume i režije, ali i svima koji se namjeravaju ili već bave igranim filmskim i televizijskim formama, bilo amaterski ili profesionalno. To je prvo i zasad jedino objavljeno štivo s tog područja na hrvatskom jeziku, a u povodu gostovanja moći će se kupiti po promotivnoj cijeni od 40 kuna.
Kad tad
Udruga za nezavisnu filmsku produkciju i druge oblike kreativnih izražavanja ‘Kad tad‘ postoji od 2010. Osnivači su Toni Bobanović (alias Faver), Tomislav Krnić i Zvonimir Rumboldt. Udruga je producent igranog filma ‘Lavanderman – istina ili mit?‘ (2010.), izdavač CD-a s glazbom iz istoimenog filma (2011.), nakladnik brojeva 5, 6 i 7 stripa ‘Lavanderman’ (2013-15.), kao i sveučilišnog priručnika ‘Gluma pred kamerom’ (2014.) te organizator brojnih izložbi i promocija.
Gluma pred kamerom
– Zvonimir Rumboldt u priručniku obuhvaća sve elemente potrebne za uspostavljanje parametara filmske glume: pripreme glumca, izrez, okvir, kut, rakurs, plan, svjetlo u filmu, markacija za glumce, snimanje zvuka, praćenje kontinuiteta, prilagođavanje glumca kameri, repeticije, promatračka perspektiva, itd. No, uz sve tehničke razlike autor ne zaboravlja suštinske razlike glumačkog izričaja u filmu i glumačkog izričaja u kazalištu. Autor priručnika naglasak stavlja na uspostavljanje kontinuiteta glume u diskontinuitetu filmskog prostora i filmskog vremena, kao i kontinuiteta glume u diskontinuitetu snimanja, što je ključan element za svakoga tko se bavi glumom pred kamerom – Vinko Brešan.
Ulaznice je moguće kupiti na ulazu u kino po cijeni od 10 kuna.