MEĐUNARODNI PROJEKT Osnovci iz Klenovnika odaslali poruke solidarnosti

U srijedu je u Klenovniku službeno završila prva faza međunarodnog dvogodišnjeg projekta ‘p. s. Pokreni solidarnost’. Projekt se temelji se na vrlo jednostavnoj zamisli: poruka u boci. Naime, 21. ožujka svake godine, na Međunarodni dan borbe protiv rasne diskriminacije, djeca i tinejdžeri šalju razglednice nasumično odabranim osobama iz telefonskog imenika svoje lokalne zajednice.

Na svakoj od tih razglednica stoji fotografija i poruka solidarnosti osmišljena na radionici pisanja s društvenom tematikom koju su učenici s mentorima detaljno obradili. To je njihova jednostavna poruka starijima o tome kako bismo se trebali jedni prema drugima odnositi kao bi svijet bio bolje mjesto življenja za sve nas bez obzira na nacionalnost, životnu dob, boju kože i ostale nevažne društvene identifikacije.

Primatelji razglednice se pozivaju na odgovor putem odvojene kartice koja se šalje natrag u ured koordinacijske organizacije, Centra za mirovne studije u Zagrebu. Organizacija odgovore prosljeđuje učeniku ili učenici koja je poslala razglednicu. Fotografije su odabrane s ciljem podizanja svijesti o različitostima u našem društvu između mladih i primatelja razglednica.

Još jedan cilj je potaknuti mlade na raspravu o različitosti, diskriminaciji i percepciji te razmišljanje o vlastitim predrasudama i pogledima na izbjeglice, mlade, obitelj, siromaštvo, prava djece, društveni aktivizam i pluralizam, međugeneracijske odnose i još puno toga.

Podsjećamo, osnovna škola grofa Janka Draškovića u Klenovniku jedina je iz Varaždinske županije koja zajedno s još 15 škola iz Hrvatske sudjeluje na velikom međunarodnom Erasmus + projektu koji u Hrvatskoj prevodi Centar za mirovne studije.

Uz Hrvatsku, u projektu sudjeluju učenici i učitelji iz drugih europskih zemalja, poput Francuske, Španjolske i Poljske. Samo je 2017. godine u Francuskoj ovim projektom razmijenjeno 127 000 razglednica čime je u društvu stvorena jedinstvena veza temeljena na komunikaciji i osviještenosti.

Voditelj projekta u Klenovniku je Željko Martan, profesor povijesti i filozofije, koji ističe kako u društvu čije vrijednosti propadaju i koje je podijeljeno oko kulturoloških, vjerskih i socijalnih tema – pristup obrazovanju za ravnopravnost u različitosti od iznimne je važnosti.

Ponajprije zbog toga jer zbog teške ekonomske i društvene situacije u zemlji pripremamo mlade za život u društvima izvan granica Hrvatske. Stoga je više no ikada ključno raditi s djecom na percepciji te naglašavanju vrijednosti tolerancije i poštovanja koje osobu čine odgovornim građaninom.

Sudeći po nekim porukama učenika čini se da je cilj projekta postignut.

– Ne trebamo suditi ljude prema njihovom izgledu i nije bitno kakve nam je boje koža, koji jezik pričamo i kojoj vjeri pripadamo. Moramo se međusobno poštovati i ako vidimo da nekome treba pomoći, pokušati mu pomoći zato jer se nama može isto to dogoditi – istaknula je Petra, učenica 5. razreda.

– Uvijek budi dobar prema starijim osobama i pomaži im jer u svakom starcu je dijete koje se čudi što mu se dogodilo, a to će se jednoga dana dogoditi i nama – napisala je Marta iz 6.a.

Hana iz istog razreda istaknula je sljedeće: ‘Svi smo mi različiti i baš nas to čini posebnim.’

– Za bolju se budućnost trebamo izboriti. Tvoj glas je bitan – ti si bitan! Tvoje je mišljenje bitno! Budi početak promjene! – smatra Luka, također učenik 6.a razreda.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije