Vijesti / Sport

'MAJSTOR S DRAVE'

JUBILEJ Prije točno 60 godina Varteks je ušao u finale kupa bivše države: Dobili su tad europski Hajduk!

Facebook Udruga Đuro Kulčar

Prije točno 60 godina oko 15000 ljudi proslavilo je pobjedu Varteksa u produžecima (2:0) protiv 'bilih' koje je predvodio Bernard Vukas.

U jednom polufinalu igrali su Split i Vardar, a u drugom tada 'europski' Hajduk i - varaždinski drugoligaš Varteks. Već se spominjalo kako će u finalu Kupa maršala Tita biti splitsko finale usred Beograda, ali malo tko je uopće zamišljao da će tada moćni Hajduk zapeti u Varaždinu.

Prema službenim podacima prodano je 14.137 ulaznica, a susret je sigurno pratilo i 15.000 ljudi. Opisao je to tad 16-godišnjak, a danas umirovljeni varaždinski novinar Krunoslav Kruljac u svojoj knjizi 'Pogled s jablana' jer upravo je s grana jablana pogledao taj susret.

Hajdukovci su opasno krenuli i imali više prilika, ali nikako nisu mogli okruniti terensku inicijativu. Kako piše u tadašnjem izdanju Varaždinskih vijesti, mučio ih je i nevjerojatni Jurec na golu koji je odlično istrčavanjima kupio duge lopte.

A u 35. minuti nastao je muk na stadionu kad je glavom nakon ubačaja zabio Zlatko Papec, inače podrijetlom iz Vidovca, ali nedugo nakon toga je na pitanje suca Erliha iz Slovenije priznao kako je igrao rukom te je prvotno označeni gol - poništen. Bunio se tad Vukas, tražio da Erlih stane iza svoje odluke, ali sudac je rekao da se igra nastavi s početnih 0:0.

Pričalo se kako će biti dobro ako Varteks izdrži 15 minuta bez primljenog gola, a da će nakon 45 minuta biti 0:0, to je već bio pravi mali podvig. Trener Krešimir Pukšec i kondicijski trener Dražen Ožeg dobro su pripremili 'krojače' koji su 'grizli' od prve minute i u svojevrsnom čvrstom bloku čekali prilike iz kontre i polukontre.

U drugom su poluvremenu, kako stoji u Varaždinskim vijestima, na teren izašli još motiviraniji Varaždinci koji su uspjeli dobro obraniti svoju mrežu, doduše, uz par sretnih trenutaka i loših reakcija Hajdukovaca. A onda su uslijedili produžeci te se u prvom produžetku rezultat nije mijenjao, da bi u drugom produžetku prvo zabio Rojnik nakon nesporazuma u gostujućoj obrani, a onda i Sviben koji je zapravo ubacio, ali je lopta završila u golu.

Mnogi su ljudi pratili susret s jablana, a jedan navijač Hajduka se nakon primljenog gola uhvatio s obje ruke za glavu i - pao, međutim ubrzo se pridigao i vratio na svoje mjesto. Navijači su se nakon posljednjeg sučevog zvižduka odmah sjatili na teren i na rukama iznijeli 'heroje', a 'majstor s Drave' nadigrao je 'majstora s mora'.

Na adresu varaždinskog kluba stizali su brojni telegrami s čestitkama, među kojima i onaj Dražena Jerkovića koji je igrao u Vardaru koji je čekao Varteks u finalu. Slavili su Varaždinci tu pobjedu koja je, kako ističe Kruljac, veća od one nad Aston Villom 2001. godine.

Slavilo se tad u Varaždinu, Varteks je bio prvi drugoligaš koji je došao do finala Kupa. A hrabra dvanaestorka koja je odigrala polufinale bila je: Jurec, Matković, Mlakar, Ilić, Pikl, Crnković, Pintarić, Rodik (c), Frančeskin, Miljenović i Sviben te Rojnik koji je ušao na poluvremenu.

Vardar je, prema mnogima, tad bio mnogo slabiji protivnik od Hajduka, ali u finalu je makedonska momčad slavila s 2:1 (0:0).