NEDOSTATAK VITAMINA D: Koji su simptomi manjka vitamina i kako ga nadoknaditi?

Glavna zadaća vitamina D je regulacija razine kalcija u tijelu, no to mu nije i jedina zadaća. Novija su istraživanja pokazala da je vitamin D važan za plodnost – pokazalo se da su žene koje su imale dovoljno vitamina D u organizmu prije ostvarivale trudnoću pomoću potpomognute oplodnje, od žena koje su patile od manjka tog vitamina.

Ako tijelu nedostaje vitamin D, ono ne može apsorbirati fosfor i kalcij iz hrane koji su nužni za jake kosti, što dovodi do slabljenja kostiju i brojnih bolesti poput:

Osteomalacije – omekšavanja kostiju zbog poremećaja mineralizacije. Kod djece, odnosno dok kosti rastu, ova se bolest zove rahitis. Jedan od uzroka osteomalacije je manjak vitamina D.

Manjak ovog vitamina u trudnoći može dovesti do osteomalacije kod trudnice i rahitisa kod novorođenčeta. Tu su i osteopenija i osteoporoza. Vitamin D pomaže regulirati kalcij u tijelu koji je potreban za zdrav i jake kosti i zube.

Simptomi nedostatka vitamina D isti su kao i simptomi nedostaka kalcija. To su: bijele mrlje na nokitima, grčevi u mišićima, lošije pamćenje, zbunjenost, halucinacije, trnci u rukama, nogama i licu, depresija, slabi i lomljivi nokti, slabe kosti, kronični umor, autoimune bolesti (multipla skleroza, Crohnova bolest, reumatoidni artritis), Alzheimerova bolest, neplodnost i jak PMS.

Rizična skupina kada govorimo o manjku vitamina D su: trudnice, dojilje (ako dugi period dojite može doći do manjak vitamina D u organizmu), tamnopute osobe (njihova koža ima smanjenu sposobnost apsorpcije vitamina D), pretile osobe, osobe starije životne dobi, vegani.

Kako nadoknaditi nedostatak vitamina D?

Najbolji način da tijelo opskrbite vitaminom D je izlaganje suncu, no zimi je sunca malo te bi trebalo obratiti pažnju na prehranu.

Manjak vitamina D nadomješta se prilagođavanjem prehrane i izlaganjem suncu dvaput tjedno po pola sata. Treba jesti hranu bogatu ovim vitaminom, a njega ima u namirnicama poput: ribe (losos, bakalar, haringa, sardine, skuša), orašastih plodova, morskih plodova, mlijeka, svježeg sira, žumanjka, jajeta, gljiva i kvasca.

Upozorenje

Kao što ga može manjkati, tako ga u tijelu može biti i previše, ššto dovodi do prevelike količine kalcija u organizmu te brojnih zdravstvenih problema od mučnine, povraćanja, gubitka apetita, učestalog mokrenja, učestale žeđi pa do trajnog oštećenja bubrega.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije