Istraživači vjeruju da antitijela, koja su žene tijekom trudnoće stekla kako bi zaštitile bebu, mogu izazvati reakcije kod muškaraca koje mogu imati kobne posljedice.
Najčešći uzrok smrti bio je transfuzijska akutna ozljeda pluća. Iako znanstvenici upozoravaju da je potrebno više studija za ponavljanje nalaza, kažu da rezultati ‘ako su istiniti, imaju značajne kliničke posljedice’.
Pišući u časopisu American Medical Association, dr. Rutger Middelburg iz tvrtke Sanquin Research u Leidenu i kolege izjavili su: ‘Muški primatelji koji su dobili transfuziju od ženske donatorice koja je prije bila trudna, imali su statistički značajno povećanje smrtnosti u usporedbi s onima koji su primili transfuziju od muškog donatora ili ženskog donatora bez povijesti trudnoće.’
Objasnili su i da alternativno objašnjenje može biti razlika u stanju željeza među ženama i muškarcima. Neke studije također pokazuju razlike u fiziologiji crvenih krvnih stanica među spolovima.
Znanstvenici su analizirali stope smrtnosti kod 31.118 bolesnika koji su primili 59.320 transfuzija crvenih krvnih stanica u šest nizozemskih bolnica između 2005. i 2015. Ukupno je umrlo gotovo 4.000 bolesnika ili 13%, nakon davanja krvi.
Žene donatorice koje nikad nisu bile trudne bile su povezane sa samo 78 muških smrtnih slučajeva na 1000 osoba godišnje.
‘Za muške primatelje mlađe od 50 godina, rizik smrti u prosjeku je 1.5 puta veći, što je otprilike šest posto povećanja smrtnosti, tijekom tri godine praćenja ili oko dva posto godišnje’, dodao je dr. Middleburg.
Komentirajući nalaze, profesor statistike Kevin McConway, s The Open University, istaknuo je kako povećanje rizika nije ‘ogromno’, prenosi telegraph.co.uk. Dodao je da je ovo bila opservacijska studija i da je uvijek teško ustanoviti što uzrokuje što u takvim studijama.