Od pamtivijeka je rađanje pripadalo ženama, i samo ženama. One su bile te koje su znale kako njihovo tijelo funkcionira i kako se u porodu trebaju ponašati. One su slušajući svoj instinkt i ‘poruke’ svojeg tijela upravljale procesom rađanja, svjesno i ne svjesno.
A gdje smo u svemu tome danas?
Moderan način života, žurba, stres, posao, ne briga za vlastito zdravlje, zagađen okoliš, loše prehrambene navike, premalo vremena posvećenog sebi i sve što nam je donijelo novo doba, uzeli su danak i u ovom aspektu naših života. Zaboravile smo slušati SEBE!
Žene su zaboravile slušati SEBE, žene su izgubile vjeru u samu SEBE, u svoje tijelo i u svoju intuiciju. Prepustile smo se “čarima” suvremene medicine i prepustile čin poroda “nekome” tko to “zna” bolje od nas – medicina, doktori, aparati?! NE!
Nitko ne zna o rađanju više od same rodilje, žene, nitko ne zna i ne može osjećati u porodu bolje svoje tijelo od žene same. Moramo probuditi tu svijest u ženama i vratiti u njihove ruke ono što im od pamtivijeka pripada. Moramo naučiti biti pasivni promatrači u porodu, podrška u najboljoj mogućoj mjeri, ali prvenstveno slušati ŠTO NAM ŽENA GOVORI.
Komunikacija je danas najveća boljka našega društva, pa tako i u porodništvu. Toliko malo treba uložiti energije a toliko mnogo dobrobiti i boljitka nam može donijeti, svima. I (nama) majkama s jedne strane i medicinskom osoblju s druge strane priče.
Nemojmo zanemarivati ono što nam trudnice, rodilje poručuju i praviti se da ih ne čujemo, jer tu započinje većina problema. Žensko tijelo je savršeno stvoreni ‘mehanizam’ za rađanje, a čin rađanja dan je ženama. Zašto uvijek imamo potrebu kontrolirati ga i upravljati njime?
Vrijeme, naša druga boljka današnjice…
Porod je prirodni proces i čin koji ‘nema roka trajanja’ i ne može biti određen niti ograničen satima ili minutama. Ponekada nam samo treba vremena i prostora da se porod odvije. Bez žurbe i požurivanja, bez uplitanja i ometanja. Nismo sve iste, ne reagiramo sve jednako na bol, nisu nam tijela skrojena po istima ‘šablonama’. Svaka rodilja je individua za sebe, svakoj se treba posvetiti ponaosob i saslušati što nam rodilja govori te pokušati shvatiti kako njezino tijelo funkcionira i što i koliko upravo ONA treba.
Kako kaže svjetski porodničar Odent, u porodu nam je najbitnija neverbalna komunikacija te osjećaj sigurnosti koji moramo osigurati rodilji, uz što manje ometanja i uplitanja!
Moramo naučiti isključiti ‘racio’ i prepustiti se primitivnim instinktima!
Gotova ne moguća misija u uvjetima u kojima žene danas rađaju, ali to je ono što nam zakoni prirode nalažu. Isključiti racionalni dio mozga, onaj misaoni i u potpunosti se prepustiti prirodi i instinktivnim procesima da nas vode kroz porod. Osjećaj sigurnosti, topline, intime, ljubavi, nježnosti, u zamračenom i ugodnom ambijentu, uz podršku bliske/ih osobe/a…isti oni uvjeti koji su vladali kada smo stvarali djecu, trebali bi vladati i u trenucima njihovog rađanja.
Porod je važan čin u životu svakog pojedinca!
Cijela ova priča ima svoj smisao i nisu samo isprazne riječi, jer porod je važan, veoma važan. To nije samo jedan dan u životu svake žene, on ostavlja puno dalekosežnije posljedice na život svakog pojedinca ali smo mi odlučili na to “zažmiriti” i govoriti “bitno da se rodi živo i zdravo”. Ne, nije jedino to bitno. Porod ostavlja posljedice i na zdravlje majke i na zdravlje djeteta, na zdravlje cijele obitelji u konačnici, jer porodom stvaramo jednu novu obitelj.
Ostavlja posljedice na fizičko, psihičko i emocionalno zdravlje i stanje, predodređuje naš karakter i osobnost, utječe u samim počecima na stvaranje imuniteta našeg djeteta te još mnogo toga…
Jeste li se ikada zapitali zašto se žene sa 60 godina sa tugom i suzama u očima prisjećaju svojih poroda o kojima ne žele niti pričati?
Zašto neke žene ne žele nikada imati drugo dijete nakon teškog i traumatičnog poroda?
I za kraj, uvijek se sjetim svjetski poznate primalje Ine May Gaskin koju sam imala prilike osobno upoznati, koja kaže da žena koja rađa mora izgledati poput Boginje, inače se nismo prema njoj ponijeli kako trebamo!
Ako imate pitanja, javite mi se na email antonelacesar@gmail.com ili na Facebook stranici Doula Antonela.