Koliko često moramo mijenjati posteljinu?

Neredovito pranje posteljine može biti i vrlo opasno po zdravlje. Zanimljivo je da su po jednom istraživanju o higijeni spavaće sobe riječ, žene puno nemarnije od muškaraca

Postelja u koju liježete svaku večer puno je prljavija nego što možete zamisliti – zapravo u njoj se može naći gomila gljivica, bakterija, znoja, prljavštine, iscjetka sluzi iz grla, vaginalnog sekreta, urina, fekalija, a osobito kože, s obzirom na činjenicu da se prosječno s ljudskog tijela dnevno oljušti 10 grama te gozbe za grinje.

Sve navedeno u kombinaciji s oko 100 litara znoja koliko ga ljudski organizam godišnje proizvede i s ostacima hrane koju povremeno ili stalno grickate u krevetu znači da je vaša postelja iznimno plodno tlo za razvoj gljivica i bakterija.

Treba istaknuti da su grinje bezopasne, ali one proizvode izmet koji sadrži alergene, a oni izazvaju svrbež očiju, rinitis i astmu.

Dakle, neredovito pranje posteljine ne znači samo da vam je postelja prljava, nego to može biti i vrlo opasno po vaše zdravlje, upozorava dr. Lisa Ackerley na svojem blogu The Hygiene Doctor, a prenosi Daily Mail.

https://www.vijesti.rtl.hr/video/zabava/58490/koliko-cesto-treba-mijenjati-deke-jastuke-i-madrace/?autoplay=true&src=emedjimurje_hr


Bakterije i gljivice koje žive u vašoj posteljini znače, primjerice, da vrlo lako od partnera možete dobiti gljivičnu infekciju stopala, poznatu i kao atletsko stopalo.

“Pomislite na stvari koje radimo u krevetu. Osim što u njemu spavamo, nekima služi i kao ured, kao mjesto na kojemu ispijaju čaj ili kavu, kao stol za ručavanje, a u mnoge krevete vlasnici često puštaju svoje dlakave kućne ljubimce”, kaže dr. Ackerley. “Ovisno o tome za što upotrebljavate postelju i koliko ste čisti kada idete na spavanje (i naravno, nosite li pritom pidžamu), mjesto na kojemu biste se trebali odmoriti može biti vrlo prljavo i škoditi vašem zdravlju.”

Dr. Ackerley savjetuje redovno usisavanje poda oko kreveta, pranje posteljine na visokim temperaturama, po mogućnosti svakih tjedan dana, a ako niste u mogućnosti svaka dva tjedna te redovno pranje pidžama, što znači svaka tri dana. Najprije se treba riješiti prašine. Usisajte sobu oko i ispod kreveta, usisajte i madrac na kojemu spavate, a poplun i jastuke operite dvaput godišnje ili ih kemijski očistite. Dr. Ackerley savjetuje pranje posteljine na 60 stupnjeva Celzija, a bijelu pamučnu posteljinu i na 90 stupnjeva.

“Ako je moguće otuširajte se prije odlaska na spavanje i svakako operite ruke. Na noćnom ormariću držite vlažne maramice, a ako imate psa ili mačku kojima dopuštate da legnu pored vas u krevet, stavite posebnu dekicu za njih i operite je svakih tjedan dana, a možete i češće”, savjetuje dr. Ackerley podsjećajući da posteljinu treba oprati i češće ukoliko je netko od ukućana bolestan pa više vremena provodi u krevetu.

Jedna britanska tvrtka napravila je istraživanje na 2000 ljudi o tome koliko često mijenjaju posteljinu, a rezultati su pokazali da svaki peti ispitanik ne mijenja plahte ni svaki mjesec. Isto istraživanje pokazalo je i da su, kada je o higijeni spavaće sobe riječ, žene puno nemarnije od muškaraca te da ih više od polovice ne mijenja posteljinu svaki tjedan, a 12 posto ih to čini jednom mjesečno.

U istoj anketi se pokazalo da oko 40 posto muškaraca koji žive sami mijenja plahte jednom tjedno, a osam posto ih to čini i češće.

Dakle, promjenu plahta treba prilagoditi vlastitim životnim navikama i obrascima spavanja, a dr. Ackerley upozorava da promjena posteljine nije samo pitanje higijene, već i da može utjecati na zdravstvene rizike te pogodovati razvoju brojnih bolesti.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije