Zaboravljeni trikovi

Naše su bake ovako čistile drvene daske i kuhače: Zato su one trajale desetljećima

Drvena kuhača je savršen i gotovo nezamjenjiv pribor u kuhinji. Nažalost, jako je podložan propadanju pa evo kako ga zaštititi.

Ne smije se prati u perilici posuđa, a i sklona je upijanju mirisa. Evo kako pravilno možete održavati drvenu kuhaču.

Metalni dodaci i dodaci od nehrđajućeg čelika lako se održavaju čistima, ali ne preporučuje se njihovo korištenje na teflonskim i osjetljivim površinama. Silikonski nastavci mogu se prati u perilici posuđa i jednostavni su za korištenje, ali neke odbija njihova visoka cijena. Zato se obične drvene kuhače ne mogu izbaciti iz mnogih kuhinja i domaćinstava. Uz pravilnu njegu, kuhača može služiti dugi niz godina. Sklone su upijanju ne samo mirisa iz drugog posuđa i otpadne vode, već i kemikalija i sredstava za čišćenje koje se ispire s drugog posuđa, piše Net.hr.

Pravilno održavanje kuhače

Drvenu kuhaču je potrebno ručno oprati odmah nakon upotrebe. Perite deterdžentom i spužvicom, ali nemojte koristiti žičanu četku ili abrazivnu stranu spužvice.

Osušite drvenu kuhaču odmah nakon ispiranja i ostavite je da se potpuno osuši u rešetki.

Kako spriječiti miris drvene kuhače?

Dugo korištena drvena kuhača može imati neugodan miris. Očistite ih limunovim sokom. Umočite drvenu kuhaču u limun, ostavite nekoliko minuta, a zatim isperite. Tako su radile naše bake.

Neugodnog mirisa se možete riješiti i čišćenjem drvene kuhače u mješavini vode i sode bikarbone. Drvene kuhače natopljene masnoćom možete očistiti tako da ih kuhate u loncu s vrućom vodom 10 minuta.

Kuhača – kako je zaštititi?

Drvene posude i posuđe zaslužuju zaštitu. Za njihovo održavanje možete koristiti posebna mineralna ulja, pčelinji vosak ili emulziju za tretiranje drvenog posuđa.

Ni u kojem slučaju nemojte koristiti obična kuhinjska ili prehrambena ulja, naprotiv, uzrokuju miris drvenog posuđa.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Najnovije