Cvjetovi lavande mame svojim izgledom, ali i opojnim, smirujućim mirisom koji otpušta.
Još od davnina, dobrobiti koje pruža ova biljka prepoznali su stari Grci koji su vjerovali da cvjetovi lavande u kupki pročišćuju tijelo i duh.
Već približno 2500 godina, ta grmolika biljka podrijetlom s grčkih otoka, učestalo se koristi pri liječenju unutarnjih i vanjskih tjelesnih boljki, a zahvaljujući blagotvornim umirujućim svojstvima, odlično djeluje i na psihu te stanja poput nesanice, depresije i anksioznosti.
Rimljani su imali običaj u vodu za pranje rublja stavljati lavandu, što je, s obzirom na njezina antiseptička i antibakterijska svojstva, bio nadasve mudar potez.
Gotovo da i nema osobe koja ne zna da lavanda tjera moljce iz naših ormara te da se koristi za opuštanje. Upravo stoga glavni je sastojak kupki, posebice za djecu.
No, njezina blagotvorna djelovanja tu ne prestaju.
Ocat od lavandina cvijeta
Eterično ulje lavande jedno od rijetkih koje se može nerazrijeđeno nanositi na kožu, a to biste svakako trebali raditi jer potiče njezinu regeneraciju. Pomaže pri iscjeljivanju rana i ožiljaka, akni, ekcema i opeklina, a odličan je saveznik u liječenju bakterijskih i gljivičnih infekcija kože. Eterično ulje lavande koristi se i za inhaliranje jer čisti dišne putove i osvježava cijeli organizam.
Ali, i lavandin ocat posebno je djelotvoran kod jakih glavobolja. Octom namočite gaze i napravite obloge za čelo. U litru jabučnog octa stavite 30 grama lavandinih suhih cvjetića i postavite staklenku na sunčano mjesto oko tjedan dana. Protresite staklenku jednom dnevno. Procijedite kroz finu pamučnu tkaninu i ulijte u bočice.