Iako platanina mrežasta stjenica primarno napada stabla, poznato je da može uzrokovati iritacije kod ljudi.
Mnogi se cijelo ljeto bore s malenim, na prvi pogled jedva vidljivim, prozirnim bubicama koje im provaljuju u domove i lijepe se na odjeću i tijelo. Kakve su to napasti i ima li lijeka protiv njihova terora? Prije svega, morate znati s kime imate posla. Naime, riječ je o plataninoj mrežastoj stjenici te hrastovoj stjenici, piše Net.hr.
Platanina mrežasta stjenica (Corythucha ciliata) sitni je kukac iz porodice stjenica (Tingidae) poznat po svom destruktivnom utjecaju na platane, popularna ukrasna i sjenovita stabla u urbanim sredinama. Ovaj invazivni insekt potječe iz Sjeverne Amerike, a u Europu je slučajno unesen krajem 20. stoljeća.
Iako platanina mrežasta stjenica primarno napada stabla, poznato je da može uzrokovati iritacije kod ljudi. Razlog tome je što stjenice traže hranu i sklonište, a u nedostatku platana ili kada su gusto naseljene, mogu doći u kontakt s ljudima. Njihov ugriz nije opasan, ali može izazvati svrbež, crvenilo i iritaciju kože, što je posebno neugodno u ljetnim mjesecima kada su ljudi češće na otvorenom.
Platanina mrežasta stjenica najaktivnija je u toplim mjesecima, od kasnog proljeća do rane jeseni. Tijekom zimskih mjeseci, stjenice se povlače u pukotine kore drveća ili druge zaklonjene prostore gdje preživljavaju niske temperature. S prvim toplijim danima, ponovno postaju aktivne i započinju svoj ciklus hranjenja i razmnožavanja.
Za zaštitu od platanine mrežaste stjenice, preporučuje se nekoliko mjera:
- Upotreba insekticida: Prskanje platana insekticidima može smanjiti populaciju stjenica, no treba paziti na ekološki prihvatljive proizvode i mjere zaštite okoliša.
- Redovito održavanje drveća: Redovito orezivanje i održavanje platana može smanjiti broj skrovitih mjesta za stjenice.
- Zaštita kože: Tijekom najaktivnijih mjeseci, preporučuje se nošenje dugih rukava i korištenje repelenta kako bi se smanjio rizik od ugriza.