‘OTISAK SRCA’ Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola nagrađena u Zagrebu

>> Graditeljskoj, prirodoslovnoj i rudarskoj školi Varaždin nagrada “Otisak srca”

Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, u petak, 1. prosinca, na svečanosti u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu dodijelila je svoju godišnju volontersku nagradu ‘Otisak srca’ za deset volonterskih inicijativa osnovnih škola i pet inovativnih modela volontiranja u srednjim školama.

Nacionalna zaklada vodeća je javna institucija za suradnju, povezivanje i financiranje organizacija civilnoga društva u Republici Hrvatskoj koja od 2006. godine dodjeljuje nagradu za najkvalitetnije i najinovativnije volonterske inicijative u osnovnim školama, a od 2007. godine nagrađuje i najinovativnije modele razvoja volonterstva u srednjim školama. Natječaj je otvoren za sve škole u Republici Hrvatskoj, a svaka nagrada uključuje 10.000 kuna za provedbu nagrađene inicijative ili modela volontiranja te plaketu ‘Otisak srca’.

Među pet nagrađenih srednjih škola u Republici Hrvatskoj je i Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola iz Varaždina s projektom ‘Srcem i znanjem do zdravlja’.

Projekt je inovativan po tome što uključuje učenike u volonterski rad na području nutricionizma, a temelji se na dosadašnjim aktivnostima koje su učenici tehničari nutricionisti provodili u školi i lokalnoj zajednici. Predloženi model razvoja volonterstva usmjeren je na rješavanje problema u lokalnoj zajednici vezanih uz loše prehrambene navike koje dovode do razvoja kroničnih nezaraznih bolesti kao što su dijabetes tipa II i bolesti krvožilnog sustava koje umanjuju kvalitetu života i najčešći su uzrok smrtnosti današnjice. Broj oboljelih od dijabetesa tipa II u posljednjih se desetak godina udvostručio.

Problem su osobe koje imaju dijabetes tipa II, a to ne znaju. Ranim otkrivanjem dijabetesa, smanjuju se komplikacije vezane uz bolest, što je i jedan od ciljeva planiranih aktivnosti. Budući da se pravilne prehrambene navike formiraju u dječjoj dobi, aktivnosti u vrtićima i osnovnim školama usmjerene su na sprječavanje rizičnih čimbenika za zdravlje, a to su prekomjerna težina i pretilost u dječjoj dobi. I u ovom slučaju, podaci za Varaždinsku županiju su zabrinjavajući, oko 20 posto djece u osmom je razredu pretilo.

Model volonterskog i društvenog angažmana ‘Srcem i znanjem do zdravlja’ sinergija je srca i znanja jer učenici uz ulaganje osobnog vremena i truda, ulažu i svoje znanje koje su stjecali tijekom srednjoškolskog obrazovanja i na najhumaniji način povezuju znanje iz školskih klupa s primjenom u praksi.

Dobrobit za lokalnu zajednicu je u podizanju zdravstvenog standarda članova lokalne zajednice, a samim time i kvalitete života u školi, unutar obitelji i lokalnoj zajednici. Ono što također treba naglasiti u ovom modelu je međugeneracijska solidarnost jer djeca uče od mladih koji im svojim primjerom istovremeno pokazuju vrijednosti obrazovanja i vrijednosti volonterskog rada u zajednici.

– Zahvaljujemo se Nacionalnoj zakladi što je u aktivnostima iz područja nutricionizma prepoznala jedan novi vid volontiranja i njegovu dobrobit za lokalnu zajednicu, a financijska podrška će nam omogućiti neke nove aktivnosti koje do sada nije bilo moguće provesti – rekla je Karmen Kokot, dipl. ing., autorica i voditeljica projekta.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije