Dvije ivanečke autorice predstavile su svoju poeziju u Varaždinu.
U srijedu, 25. ožujka, u Gradskoj knjižnici i čitaonici “Metel Ožegović” u Varaždinu predstavljene su dvije zbirke pjesama: “Vu svietu Poncija Pilata” autorice Anice Bukovec te “Kroz maglu rime” mlade pjesnikinje Eleonore De Lai.
Njegovanje zavičajnog govora
Posebnost ove večeri leži u snažnoj obiteljskoj vezi dviju autorica, majke i kćeri, naročito promatrano u kontekstu njihovog različitog autorskog izraza.
Anica Bukovec predstavila je zbirku naslovljenu prema pjesmi koja je 2015. godine osvojila prvo mjesto na natječaju „Draga domača rieč“. Djelo je pisano izvornim ivanečkim govorom, a podijeljeno je u pet tematskih cjelina.
Autoričini stihovi oživljavaju uspomene na djetinjstvo i obitelj te progovaraju o osobnoj snazi, koristeći dijalekt kao snažno sredstvo iskrenosti. O njezinim stihovima govorila je recenzentica Mirjana Posavec.
Vječna pitanja ljudeske egzistencije
Eleonora De Lai u svojoj se zbirci “Kroz maglu rime”, sastavljenoj od 52 pjesme u pet ciklusa, okreće univerzalnijim temama. Njezina poezija bavi se vječnim pitanjima ljudske egzistencije. Kako navodi recenzentica Nataša Sajko, lirski subjekt shvaćen je kao posjetitelj koji postavlja mnogobrojna retorička pitanja o smislu vlastita bitka.
„Eleonorina je poezija poput i same pjesnikinje radoznala, snovita i zaigrana. Ona teži nebeskim visinama, kreće se između svjetlosti i tmina, sunčanih jutra i zimskih večeri, zbilje i sanjanja”, stoji u recenziji Nataše Sajko, koja je bila i Eleonorina srednjoškolska nastavnica. Primijetila je da autorica uzore pronalazi u klasicima hrvatskoga pjesništva poput Šimića i Pupačića, ne osvrćući se na poetske pomodnosti.
Autorice su tijekom večeri pročitale odabrane pjesme iz svojih zbirki, a glazbeni doprinos večeri dala je Magdalena Petak, koju je na klaviru pratio Jan-Luka Deduš. Predstavljanje je moderirala novinarka Ljiljana Vuglač.

















