Otkako su početkom travnja 2005. godine svečano otvoreni novoizgrađeni Gradski bazeni Varaždin, iz gradskog je proračuna za njihovo poslovanje izdvojeno sveukupno više od 100 milijuna kuna!
U tih 12 godina na godišnjoj razini Bazeni su koštali u pravilu oko 10 milijuna. Od najmanjeg iznosa od 8,4 milijuna 2011. godine do najvećeg iznosa od 10,1 milijun 2008. godine.
Kredit otplaćen 2014.
Naravno, taj je iznos sada, nakon otplate kredita za njegovu izgradnju (u ukupnoj visini od 31,2 milijuna kuna), smanjen na oko 5,4 milijuna u 2015. i 2016. godini, prema podacima koje smo dobili iz Grada Varaždina.
Zadnja rata kredita, naime, otplaćena je u srpnju 2014. godine.
Treba jasno naglasiti da nikada zapravo nije ni bilo iluzija da bi se bazeni mogli financijski pokrivati. Jer je slična situacija u svim objektima takve vrste u svijetu.
Od ulaznica 1,6 milijuna kuna
Primjerice, 2015. godine, prihod Bazena od ulaznica i sličnih usluga bio je 1,6 milijuna kuna.
Upravo svjesna tih okolnosti tadašnja je gradska vlast, sjetimo se toga, bila i poprilično rezervirana prema realizaciji toga projekta.
Ipak, bazeni su sagrađeni, i sasvim je transparentno od početka bilo prikazano koliko će Grad izdvajati godišnje.
Iako sasvim sigurno potreban, bazen je skup gradski luksuz. Izdvajanja za materijalne troškove i plaće su i dalje velika i uvijek će biti veća od vlastitih prihoda.
Za plaće 3,2 milijuna kuna
Prema izvješću za 2015. godinu, Gradski bazeni imali su 30 zaposlenih. Samo oni godišnje koštaju oko 3,2 milijuna kuna. A iznosi za energiju, od čega najviše za plin, prelaze milijun kuna godišnje.
U takvim okolnostima sigurno ovoj ustanovi nije pomogao dug prema Poreznoj upravi, koji je nastao nakon otkrivanja afere s fiktivnim honorarnim ugovorima. Tri godine Bazeni su Poreznoj morali plaćati po oko milijun kuna.
Koncepcija bazena sporna od početka
Vječno pitanje oko Gradskih bazena je bi li oni mogli prihodovati više da su drugačije koncipirani.
Naime, mnogi Varaždinci odlaze na kupanje u Čakovec. Razlog je taj što je varaždinski bazen gotovo isključivo plivački, sportski bazen, a za opuštanje i ‘brčkanje’, naročito za djecu, prikladniji je onaj čakovečki.
Razmišljale su i prijašnja i sadašnja uprava o proširenju varaždinskih bazena i takvim sadržajima, ali zasad značajniji koraci u tome smjeru još uvijek nisu napravljeni.