Vijećnici Gradskog vijeća grada Lepoglave okupili su se 7. srpnja na 24. sjednici Vijeća na čijem je Dnevnom redu bilo 14 točaka.Pred gradskim su se vijećnicima našla izvješća o radu u protekloj godini gradskih ustanova, tvrtki i organizacija kao i onih koje posluju s Gradom Lepoglavom – Gradske knjižnice Ivana Belostenca, Vatrogasne zajednice grada Lepoglave, Zajednice sportskih udruga grada Lepoglave, Trgovačkog društva Varkom i Turističko kulturno – informativnog centra.
Sva izvješća nazočni su vijećnici prihvatili jednoglasno, osim onog o radu Turističko kulturno – informativnog centra koji je prihvaćen uz dva glasa protiv vijećnika HSS-a koji su, uz mišljenje da TKIC oduzima Gradu previše energije i novca, tražili da im se razjasni kad će se TKIC kao tvrtka u vlasništvu Grada Lepoglave odvojiti od Grada.
Direktor TKIC-a Vladimir Ivanuša pojasnio im je da je u ugovoru s Europskom unijom, koja je projekt TKIC-a financirala s milijun eura, definirano osnivanje tvrtke koja će sedam godina upravljati njime. Dodao je Ivanuša da dotacije Grada Lepoglave čine 33 posto ukupnih prihoda TKIC-a dok ostale prihode svojom djelatnošću osigurava sam TKIC.
– TKIC-om je obuhvaćeno sve ono što treba jedan kraj za stvaranje novih vrijednosti. TKIC je centar svih kulturnih,društvenih, sportskih i drugih događanja i to ne samo Lepoglave već i šire regije. Uz njega su vezane brojne manifestacije, seminari, radionice. Zapitajmo se, a to dovoljno govori o njegovom značenju, što bi se dogodilo da ga sad zatvorimo – rekao je gradonačelnik Marijan Škvarić dodajući da je projekt TKIC-a jedini projekt ovakve razine i vrijednosti realiziran u ovoj regiji.
Velika šteta od odrona
Vijećnicima je na znanje podneseno Izvješće o primjeni agrotehničkih mjera na području grada Lepoglave u 2015. godini u kojem stoji da na području grada Lepoglave postoji ukupno 1099,65 ha poljoprivrednog tla isključivo osnovne namjene što predstavlja 16,66 posto ukupne gradske površine koja iznosi 6598,79 ha.
Također je navedeno da je uslijed elementarne nepogode odrona zemljišta tijekom 2013. i 2014. godine došlo do značajnih oštećenja na nekoliko stambenih objekata, poljoprivrednih zemljišta te na cestama i putevima. Time su povećani troškovi održavanja komunalne infrastrukture kao i troškovi sanacije odrona zemljišta. Ukupna prijavljena šteta od odrona zemljišta na području grada Lepoglave u 2014. godini procijenjena je na iznos od 3.183.451,20 kuna.
Za sanaciju štete i izrade potrebne dokumentacije iz gradskog je Proračuna 2015. godine izdvojeno 721.074,68 kuna. U navedenom izvješću se navodi da je komunalni redar tijekom 2015. godine uputio ukupno 100 naloga za uređenje vlasničko korisničkih čestica prvenstveno radi održavanja poljoprivrednih zemljišta. Upravo su problem zapuštenosti poljoprivrednih površina, tom prigodom, istaknuli i gradski vijećnici.
Modernizacija cesta
Na sjednici je prihvaćen prijedlog Odluke o izradi 3. izmjene i dopune Prostornog plana vezane za izgradnju trase magistralnog plinovoda Lepoglava – Krapina.
Pred članovima Gradskog vijeća našao se prijedlog Odluke o davanju koncesije za obavljanje komunalne djelatnosti dimnjačarskih poslova na području grada Lepoglave. Nakon provedenog javnog natječaja Gradsko vijeće je prihvatilo prijedlog da se koncesija dodjeli tvrtki Dimax d.o.o. iz Varaždina čija je ponuda ocijenjena najpovoljnijom.
Gradsko je vijeće prihvatilo prijedlog Odluke o korištenju namjenskih sredstava Fonda za razvoj brdsko – planinskih područja za financiranje provedbe kapitalnog projekta od interesa za razvoj Grada Lepoglave čime se određuje korištenje namjenskih sredstva Fonda za provedbu kapitalnog projekta Gospodarska i socijalna revitalizacija grada Lepoglave kroz modernizaciju cestovne infrastrukture u iznosu od 650.000 kuna. Prema raspoloživim podacima, na dan 31. svibnja na poziciji Fonda Grad Lepoglava raspolaže iznosom od 420.403 kuna. Ostatak sredstava trebao bi se namiriti iz sredstava sufinanciranja građana.