Hrvoje Kovač: ‘Ne možemo prati ruke kad su loši vodovodi u pitanju’

Udruga gradova uz financijsku pomoć Njemačkog društva za međunarodnu suradnju (GIZ) organizirala je obuku pod nazivom ‘Djelotvorno organiziranje i učinkovito upravljanje vodnim uslugama na lokalnoj razini’ na kojoj je na jednom mjestu okupila predstavnike lokalne samouprave i direktore isporučitelja vodnih usluga.

Na obuci je sudjelovao i lepoglavski zamjenik gradonačelnika Hrvoje Kovač koji se pritom upoznao s pravnim i institucionalnim okvirom za organiziranje i upravljanje vodnim uslugama te ključnim pokazateljima uspješnog poslovanja.

– Obzirom na nedavne nemile događaje po pitanju lošeg upravljanja pojedinim lokalnim vodovodima smatram da je bilo važno sudjelovati na ovoj obuci kako bismo vidjeli što i kako dalje s tim vodovodima. Iako Grad Lepoglava nema nikakvu nadležnost nad tim vodovodima niti smije postupati u situacijama poput nedavne kad je utvrđena neispravnost vode za ljudsku potrošnju kod pojedinih vodovoda, ne možemo samo ‘prati ruke’ od problema i sjediti prekrštenih ruku već moramo razmotriti sve pravne mogućnosti kojima možemo pomoći građanima kad je u pitanju ovaj životno važan prirodni resurs – kazao je zamjenik gradonačelnika Kovač i naglasio predstojeće aktivnosti s državne razine koje će u bitnome odrediti protokol postupanja prema lokalnim vodovodima.

Naime, u skladu s odredbama vodno-komunalnih direktiva Europske Unije, Republika Hrvatska do 2023. godine mora investirati 34 milijarde kuna u infrastrukturne projekte javne vodoopskrbe i odvodnje.

Obim planiranih aktivnosti i intervencija, uz najavljenu reformu vodno-komunalnog sektora, predstavlja veliki izazov za jedinice lokalne samouprave i institucije središnje države. U slučaju neizvršavanja preuzetih obaveza do isteka roka za provedbu planiranih ulaganja Republika Hrvatska izlaže se mogućim financijskim sankcijama.

– Za nas to znači da moramo osigurati komunalnu, posebno onu vodovodnu infrastrukturu za sve naše građane, a nakon toga pripremiti model za distribuciju vode za ljudsku potrošnju koja bi po mom mišljenju trebala biti upravo iz izvora kojima se sad snabdijevaju naši građani. Infrastruktura u ovom jednostavnom obliku poput samih cijevi je jedna priča, ali našim je građanima daleko važnije odakle i kakva voda dolazi do njihovih kuća – zaključuje zamjenik Kovač.

Nakon obuke održan je i okrugli stol s predstavnicima Ministarstva poljoprivrede koji su predstavili planirani val investicija kao i trenutno stanje vodovodne infrastrukture u Hrvatskoj.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije