Udrugu Ludbreško sunce jučer je posjetio Ante Babić, zamjenik ministrice socijalne politike i mladih. Obzirom da se Ministarstvo između ostaloga bavi promicanjem prava osoba s invaliditetom, podizanjem kvalitete njihovog života i razvoja izvaninstitucionalnih oblika skrbi za osobe s invaliditetom ne čudi da je zamjenik ministra za jedno od prvih mjesta za obilazak odabrao upravo Ludbreg.
– Izuzetno mi je drago što je zamjenik ministrice odabrao upravo našu Udrugu za prvu posjetu. Odabrani smo obzirom na projekte i aktivnosti koje provodimo i po kojima smo nadaleko poznati pa se i sam želio u to uvjeriti. Ponosni smo što smo na njega ostavili pozitivan dojam, posebno je bio iznenađen načinom na koji naši korisnici odlično zajedno funkcioniraju bez obzira na vrstu invalidnosti ili oštećenja. Za nas i naš rad ova je posjeta dodatan poticaj i krila da nastavimo i dalje ići tim pravcem. – rekla je Ruža Zlatar, predsjednica Udruge Ludbreško sunce.
Zamjenik ministra s Udrugom je upoznat od ranije, a posjetom se želio uvjeriti u stanje na terenu.
– Još prije dvije godine u Hrvatskom saboru gradonačelnik Dubravko Bilić pričao mi je o Ludbreškom suncu, udruzi i aktivnostima koje provodi stoga sam sada kada sam u Ministarstvu socijalne politike i mladih želio posjetiti Udrugu i na licu mjesta uvjeriti se u sve što sam čuo. Iznenađen sam Udrugom, njenim radom, svime što oni koriste i koliko je to zapravo na korist samim štićenicima. Oni integralno koriste sve one projekte koje provodi Ministarstvo socijalne politike i mladih i što je zapravo ono što želimo za osobe s invaliditetom u Republici Hrvatskoj, njihovu integraciju u društvo, socijalnu uključenost u našem društvu pa čak mogu reći i socijalno poduzetništvo koje smo vidjeli, a sve pod vodstvom Ruže Zlatar. – kazao je zamjenik ministra.
Posebno ga se dojmila deinstitucionalizacija koju Ludbreško sunce uspješno provodi.
– Moram spomenuti da se odlično snalaze i u provođenju deinstitucionalizacija koju također provodi Ministarstvo socijalne politike i mladih, no nažalost na dosta mjesta s tim programom nemamo uspjeha no ovdje u Ludbregu smo vidjeli da je to moguće. Kuća je u samom središtu grada, naravno da je to novina i za same stanovnike Ludbrega koji bi se trebali adaptirati na nove okolnosti u svome mjestu. Vjerujem da će projekt uspjeti, drago mi je što sam se u to ovdje uspio uvjeriti i moji su utisci uistinu pozitivni. – rekao je zamjenik Babić.
Uz Udrugu Ludbreško sunce, zamjenik ministra posjetio je i Međugeneracijski centar Ludbreg. Naime u sklopu projekta Medgen Borza prošle je godine otvoren Međugeneracijski centar Ludbreg i to u samom centru grada, u sklopu kompleksa dvorca Batthyany. Projekt “Jačanje međugeneracijske pomoći u lokalnoj zajednici – Medgen Borza odobren je za sufinanciranje iz programa Europske unije.
Cilj mu je smanjenje negativnih učinaka demografskih promjena koji će se pokušati ublažiti uspostavom Međugeneracijskog središta u kojem će se osigurati standardizirani programi za suživot generacija, aktivno provođenje slobodnog vremena starijih i mladih osoba, kvalitetno starenje stanovništva i cjeloživotno učenje.
– Ministarstvo socijalne politike i mladih radi takve programe i ono što sam danas ovdje vidio je zapravo jedan interdisciplinarni prostor koji se može iskoristiti i za umirovljenike, ali i za djecu s posebnim potrebama koji pohađaju školu. Centar, odnosno dnevni boravak koji je svrsishodan i na korist njegovim korisnicima. U tom smislu će i Ministarstvo socijalne politike i mladih pomoći Gradu Ludbregu. Počašćen sam što sam danas ovdje jer sam se upoznao s onim stvarima koje sam zagovarao i kada sam bio u Saboru jer sam protivnik segregacije manjina ili ranjivih skupina, integracija mora postojati. Danas sam se u Ludbregu uvjerio da je to moguće i provedivo, samo je dug put do toga. – zaključio je zamjenik Babić.
Kroz Međugeneracijski centar Ludbreg, zamjenik ministra proveo je gradonačelnik Dubravko Bilić.
– Cilj našeg Centra je spojiti mlade i starije Ludbrežane kako bi jedni drugima prenosili znanje, iskustva i životne vrijednosti te će se tako povezati generacije i stvoriti međugeneracijski suživot između njih. U sklopu Međugeneracijskog centra uređene su dvije prostorije te sanitarni čvor. Jedna od prostorija opremljena je računalima, a prvi ciklus radionica u sklopu koje mlađi uče starije već je održana. Međugeneracijski centar spreman je kako bi u obliku dnevnog centra bio svakodnevno stavljen na raspolaganje korisnika no naravno u tome nam je potrebna pomoć resornog ministarstva. – poručio je gradonačelnik Dubravko Bilić.