U Elektrostrojarskoj školi održana je završna konferencija projekta ‘Kroz školski kurikulum do suvremenih sadržaja i metoda u studijskoj produkciji’, sufinanciranog iz Europskog socijalnog fonda, sheme za dodjelu bespovratnih sredstava ‘Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom i potrebama tržišta rada – faza II’.
Vrijednost projekta bila je 2.193.727,24 kuna, a jedan od ciljeva projekta bila je pojačati stručne i operativne kapacitete partnerskih strukovnih škola potrebnih za izradu inovativnog školskog kurikuluma i metoda rada na području suvremene studijske produkcije u skladu s potrebama poslodavaca i trendovima u audiovizualnoj industriji i elektroničkim medijima.
Na završnoj konferenciji prikazan je presjek svih aktivnosti, pa su tako istaknuta četiri nova izborna kurikuluma koje će učenici moći birati u nastavi, a kupljena je i informatička oprema poput računala, kamera, mikrofona i ostalog.
Za potrebe projekta, kao i za njegovu održivost, pripremljena je jedinstvena stručna literatura koja je pohranjena na Internet stranici projekta i koju će učenici moći koristiti u svojem školovanju. Održan je i ljetni kamp na otoku Visu gdje su učenici škola nositelja i partnera na projektu sudjelovali u izradi dokumentarnih filmova, čiji su isječci prikazani na današnjoj završnoj konferenciji.
Također, u edukaciji profesora i učenika sudjelovali su najbolji ljudi iz televizijsko-informativnog područja, poput novinarke Nensi Blažević, filmskog snimatelja Borisa Poljaka ili pak akademskog filmskog snimatelja Roberta Kriveca.
– Cilj svake škole je obrazovanje koje je primjereno tržištu rada. Medijski tehničari koji ne prate današnju tehniku i produkciju nisu konkurentni na tržištu rada, a to je ujedno i cilj ovog projekta – rekao je na konferenciji zamjenik župana Alen Kišić.
Kišić je dodao kako će učenici dobiti i Školsku televiziju što je raritet u Hrvatskoj jer to samo Elektrostrojarska škola može realizirati, te je pohvalio školu jer je perjanica u Hrvatskoj kada se govori o privlačenju europskih sredstava i profesionalnosti kod njihove realizacije.
Projekt je trajao 12 mjeseci, a sudjelovalo je 50 učenika koji se školuju za zanimanje medijski tehničar, kao i profesori iz Elektrostrojarske škole Varaždin i Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok, koji su partneri na projektu.
Osim njih, partneri na projektu bili su i udruga RESTART, čiji su članovi bili mentori učenicima i profesorima iz obje škole te Veleučilište VERN, čiji su profesori držali edukacije te ustupili svoje prostore na otoku Visu za potrebe ljetnog kampa.