Slogan učenika Gospodarske škole Varaždin ‘Don’t let your eyes cover your heart with judgement’ tj. ‘Ne daj da ti ono što tvoje oči vide prekrije srce osudom’ u velikoj je konkurenciji, među čak 293 škole iz 17 zemalja: Rumunjske, Litve, Slovačke, Mađarske, Malte, Austrije, Belgije, Bugarske, Danske, Gruzije, Latvije, Poljske, Srbije, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva, Hrvatske i Irske odabran među pet najboljih na natjecanju ‘Neka se tvoj glas čuje’.
U prvih pet najboljih slogana bili su i učenici iz Irske, Rumunjske i Italije, a spomenuti video ‘Tolerancija’ Gospodarske škole izgleda ovako.
Riječ je o natjecanju čiji je cilj bio iznjedriti slogane o važnosti razvoja te potaknuti interes i podići svijest javnosti o razvojnim temama kao što su tolerancija, migracije, ljudska prava, borba protiv siromaštva, interkulturalizam, očuvanje okoliša, štednja energije i obnovljivi izvori energije, recikliranje, organski uzgojena hrana, Europsko građanstvo, održivost, uloga mladih u razvoju, stavovi o razvoju i drugo.
Iz Varaždinske županije čestitali su učenicima Gospodarske škole na kreativnosti, angažmanu i trudu uloženom u pripremu prijedloga za spomenuto natjecanje.
– Danas aktivnosti na lokalnoj razini mogu imati velik, čak i globalni značaj. Zato je važno od najranijih nogu učiti mlade o toleranciji, poštivanju različitosti, očuvanju okoliša i održivosti, a učenici Gospodarske škole dobar su primjer kako djelovati lokalno za globalni napredak – poručili su iz Županije.
Slogani ovog natjecanja mogli su biti u obliku teksta, slike s tekstom i kratkog video zapisa, a sudionici su pritom trebali biti starosti između 10 i 18 godina.
Radi se o natjecanju koje je dio velikog EU projekta LADDER kojeg koordinira ALDA – Europsko udruženja agencija lokalne demokracije, a u kojem sudjeluje ukupno 46 partnera i suradnika iz 35 zemalja (18 EU i 17 izvan EU).
Jedan od ciljeva spomenutog projekta LADDER prema vrijednostima Europske godine za razvoj 2015. jest upravo podići razinu svijesti javnosti o razvojnim temama. Naglasimo pritom kako su sve države u 2015. usvojile Ciljeve održivog razvoja (SDGs) kako bi stale na kraj siromaštvu, promicale održivi razvoj i upućivale na klimatske promjene.