Gejmersko natjecanje: U 48 sati FOI-evci napravili igru, a spavali svega 3 sata!

Global Game Jam, kako i samo ime govori, globalno je natjecanje u kreiranju računalnih igara, a održava se na više od 600 lokacija i u više od 80 zemalja svijeta. Ove godine, Global Game Jam po prvi puta stigao je u Hrvatsku, a u njemu su sudjelovali i FOI-jevci Marko Alerić, Božidar Labaš, Toni Lalić i Toni Steyskal.

Krajem siječnja, točnije od 29. do 31. iječnja, u Zagrebu, u prostorijama Fakulteta elektrotehnike i računarstva te Tehničkog veleučilišta Zagreb, održan je prvi hrvatski Global Game Jam. Natjecanje je okupilo amatere i profesionalce koji su, udruženi u timove i u samo 48 sati, izradili novu video igru. Ukupno 42 sudionika prvog hrvatskog Game Jam-a u tako kratkom roku izradilo je čak 10 video igara.

Igre su morale biti izrađene prema unaprijed definiranoj temi Game Jam-a, a ovogodišnja tema bila je ritual. Kriteriji žirija bili su dovršenost igre, tematika i zabavnost, a najbolje proglašene igre su Thousand Eyes (3. mjesto), Bardo Thodol (2. mjesto) i Goat Rescue (1. mjesto).

Naš FOI tim izradio je igru ‘Rite of Passage’ u kojoj se radi o shamanu koji u svom duhovnom svijetu mora proći niz prepreka (ritual) kako bi spasio svoje selo, a ako ste zainteresirani, igru je moguće i isprobati (kliknite na link).

Motivacija za prijavu i tijek natjecanja

Studenti FOI-ja prijavili su se za natjecanje jer ih područje game developmenta zanima i veseli, a ujedno bi unutar te industrije željeli usmjeriti i svoju karijeru.

Game development je sigurno područje kojim bih se htio profesionalno baviti, u tome uživam, i mogu dugo raditi a da se ne umorim – istaknuo je Toni Lalić.

Marko Alerić napominje i kako im ovo nije prvo natjecanje, već su sudjelovali na Infogamer natjecanju gdje su kreirali igru ‘BotOrNot’.

Sama kreacija igre, unutar maratonskih 48 sati, kako kaže Božidar Labaš, na prvi pogled ne zvuči puno, no nama se u nekim trenucima činilo kao vječnost.

Tri sata sna

Spomenuo je i da su spavali samo tri sata, u obližnjem studentskom kafiću KSET, i to sve nakon što su uspjeli ‘preživjeti’ prvu noć, no ipak su, kaže, kraj dočekali odmorni.

Toni Steyskal, za kojeg Božidar napominje da je bio neumorni mozak tima koji je donosio kreativne ideje, uspio je probdjeti čitavo natjecanje, čak tri smjene.

– Prvobitno se 48 sati činilo kao mnogo vremena, no kako se natjecanje sve više bližilo kraju shvatili smo da to nije ni malo lak zadatak – istaknuo je Toni Steyskal i dodao kako je radna atmosfera bila prisutna tijekom cijelog natjecanja, uz povremene pauze za hranu.

– Sam proces izrade igre sastojao se od početnog planiranja i formiranja ideje u prvih nekoliko sati, realizacije te ideje, dugog rješavanja bugova i pripreme za predaju – dodao je, pa nije ni čudno da su njegovi kolege malo i odspavali.

Cjelokupni dojmovi

Samo natjecanje pretpostavljeno je više u kolaborativnom, a manje u kompetitivnom obliku, i odvijalo se u opuštenoj atmosferi.

– Kako je sve trajalo 48 sati bilo je puno vremena za upoznavanje i gledanje rješenja drugih kolega. Neki od timova su imali jako kvalitetne pojedince koji su svoj talent pokazali crtanjem i uređivanjem glazbe, a neki kao kolega Lalić u našem timu, kreiranjem 3d modela – objasnio je Božidar Labaš.

Dodao je i da je samo natjecanje bila jedna velika dvodnevna avantura u kojoj su stekli iskustva i nova poznanstva.

Sudjelovanjem na natjecanju vrlo su zadovoljni jer su, kako kaže Toni Lalić, uspjeli u ostvarenju cilja koji su si postavili.

– Htjeli smo napraviti igru koja je zanimljiva i koja ima potencijala za daljnji razvitak i mislim da smo u tome i uspjeli – objasnio je.

Velik broj izazova

Samo natjecanje pomoglo im je i u snalaženju pred svakojakim izazovima kao što su rješavanje buga u kodu, animacija lika, ali i pronalazak mjesta za 2 sata sna.

– Svakim riješenim izazovom jača se samopouzdanje i motivacija te nam govori da uz trud i kreativnost možemo riješiti bilo koji problem koji će nas dočekati u daljnjoj karijeri i fakultetu – istaknuo je Toni Lalić.

O cjelokupnom iskustvu sudjelovanja na natjecanjima, Toni Lalić smatra da se radi o izvrsnoj prilici za sve studente da iskušaju svoje talente, upoznaju nove ljude i steknu zanimljiva iskustva.

– Zanimljivo je to kako se na svakom natjecanju ne odrađuje samo zadatak u zadanom vremenskom roku, nego se vježbaju i druge vještine poput timskog rada, rad pod stresom i snalaženje u nepredviđenim situacijama. Osobno me svako natjecanje motivira za daljnji rad i mislim da govorim za sve kad kažem da jedva čekam idući Game Jam – zaključio je Toni Lalić.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije