Kristina Ivatović: Iskustvo je važno za studente, posebno za one s invaliditetom

Pronalaženje posla za mlade ljude velik je problem, a nažalost još većim postaje ako se radi o osobama s invaliditetom.

Kristina Ivatović, studentica je treće godine na Fakultetu organizacije i informatike na smjeru informacijski sustavi. Od sredine srpnja do sredine kolovoza postala je dijelom radnog kolektiva Hrvatske lutrije, gdje je u sklopu projekta ‘Iskustvo zlata vrijedi’ obavljala praksu i stekla nove vještine i znanja koji će joj pomoći pri ulasku u poslovni svijet, piše Poslovni.hr.

– Za bilo kojeg studenta praksa je danas neizmjerno važna, pogotovo za studente s invaliditetom. Mi općenito u životu imamo puno prepreka, a ovaj projekt je sjajan jer nam ih barem malo olakšava – kaže Kristina Ivatović.

Iskustvo zlata vrijedi

– Drago nam je da postoje ovakvi projekti i inicijative, a mi dajemo podršku Poslovnom dnevniku koji je uz podršku Ministarstva rada i mirovinskog sustava pokrenuo projekt ‘Iskustvo zlata vrijedi’. Važno je proširiti svijest u društvu i pokrenuti pitanje zapošljavanja mladih osoba s invaliditetom, ukazati na sve prepreke s kojima se svakodnevno susreću, a ovakvim akcijama doprinijeti i pomoći da se osobe s invaliditetom ravnopravno uključe u hrvatsko društvo – smatra Danijel Ferić, predsjednik Uprave Hrvatske Lutrije.

Kristina Ivatović za sebe kaže da su joj interesi oduvijek išli u smjeru programiranja. Za projekt ‘Iskustvo zlata vrijedi’ je čula još prošle godine i i tada se prijavila, ali nije bila među odabranim studentima za praksu.

Praksa prije prakse

Ove godine je bila na prezentaciji na svom fakultetu u sklopu Dana karijera.

– Tada dolaze poslodavci i bivši studenti i pričaju o svojim karijerama, daju nam savjete i uče nas kako biti pametniji prilikom traženja posla i prvih poslovnih iskustava. Nisam puno razmišljala, odmah sam se prijavila – kaže Ivatović.

Kako tvrdi, od projekta je očekivala upravo ovo što je i dobila.

Budući da je na fakultetu praksa očekuje tek na petoj godini, kada studenti cijeli semestar rade samo praksu, ovo su joj bili prvi poslovni koraci.

Ivatović je radila u Sektoru marketinga i korporativnih komunikacija, a iz Hrvatske Lutrije kažu da ovisno i prirodi sektora i studentica dobivala radne zadatke pa se tako upoznala s ciljevima i poslovima sektora te sudjelovala u praktičnom djelu službi unutar sektora.

Pisanje tekstova

– Iskustvo rada u timu je najbitnija stvar koju sam naučila. Uz to, naučila sam se i boljoj organizaciji. Ovdje sam iz prve ruke vidjela kako funkcionira ova tvrtka, što je sve iza mnoštva promotivnih materijala. Budući da radim u sektoru marketinga i korporativnih komunikacija, sada znam pozadinu onog što vidimo na televiziji i čitamo u medijima, vidim tko što objavljuje na Facebooku tvrtke, tko piše objave – poručuje Ivatović.

Svaki dan novi zadaci

Ukratko je opisala svoj posao kao ispomoć u razvoju marketinških aktivnosti.

– Uglavnom sam pisala tekstove, uređivala tablice u Excelu, sortirala tablice sa predstavnicima medijima po kriterijima koji mediji sudjeluju na novinskim konferencijama, sortirala novinare po tome iz kojeg su medija i slično. Budući da sam na takvom studiju i snalazim se u programima, išlo mi je kao od šale – pohvalila se Ivatović.

Uz radno vrijeme od 9 do 15 sati, s time da je petkom radila od kuće, Ivatović kaže da je nakon posla imala dovoljno vremena i učiti za fakultet i pripremati ispite za jesenske rokove.

– Nije mi bilo nimalo naporno, dapače. Svaki dan sam dobivala nove zadatke, a čitava ova praksa mi pruža taj ekonomsko-marketinški segment s kojim do sad nisam bila upoznata, tako da će mi ta nova znanja puno koristiti u budućnosti. Sad vidim što je to stvarno u praksi, upoznala sam se s puno toga i naučila dosta, a pritom sam i mnoge stvari i prepoznala iz predavanja koja sam imala na fakultetu – kaže Ivatović.

Učenje tajna zanata

Hrvatska lutrija joj je dodijelila mentoricu koja ju je učila svim potrebnim vještinama i otkrila joj tajne zanata, a i ostali kolege su joj konstantno bili na raspolaganju tijekom četiri tjedna prakse u ovom odjelu.

– Znala sam da neću steći dodatna znanja s polja informatike, ali ovdje sam naučila druge stvari koje će mi sigurno koristiti u budućnosti i mogu reći da je praksa ispunila sva moja očekivanja, štoviše čak me ugodno iznenadila – zaključila je Ivatović.

Inače, U Hrvatskoj lutriji trenutno radi 59 osoba s invaliditetom, a rade na svim poslovima, dakle od prodavača do radnih mjesta unutar različitih sektora i službi, ovisno o mogućnostima i stupnju invaliditeta, piše Poslovni.hr.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije