Hrvatski sabor je 2008. godine proglasio 18. listopada Danom kravate, prepoznatljivog modnog detalja. Tim je povodom varaždinska Prva osnovna škola proteklog tjedna bila u znaku kravate, a u petak, 16. listopada, kravatu su nosili svi – od najmlađih do učitelja i ravnateljice.
– U nizu projekata koje ostvarujemo, ove godine, po prvi puta obilježavamo Dan kravate. Nacionalni koordinator za Eko škole, udruga Lijepa naša, kao jedan od zadataka stavila je promicanje kulturne baštine, a mi kao Eko škola smo taj zadatak prihvatili. Znamo da je kravata modni detalj koji nas svakodnevno prati, a čije su nošenje učenici i učitelji odlično prihvatili. Mislim da je ovo bila jedna lijepa i uspješna popularizacija izvornog hrvatskog proizvoda – rekla je Karmen Hans – Jalšovec, ravnateljica škole.
Osim nošenja kravate, učenici su se upoznali s podrijetlom i nastankom običaja nošenja.
– Nakon što smo od Academie Cravatice dobili mnogo informacija o kravati, proveli smo anketu o tome koliko učenici i učitelji znaju o kravati, kad se obilježava taj dan, kad su je Hrvati počeli nositi kao modni detalji te bi li ju htjeli nositi za obilježavanje tog dana i možda, u budućnosti, kao dio školske uniforme. Većina nas nije znala kad se obilježava Dan kravate, polovica otprilike nas nije znala iz kojeg stoljeća potječe, ali smo zato sad naučili da je to 17. stoljeće, ali su zato svi bili za da taj dan nosimo kravate, dok smo za nošenje uz školsku uniformu još podijeljenog mišljenja – ispričala je Draženka Kolonić, Školska eko koordinatorica te dodala kako je bilo zanimljivih odgovora na pitanje što simbolizira nošenje kravate, od ozbiljnih da je to otmjenost, elegancija, poslovnost, do onih ‘pravih dječjih’, da onaj tko nosi kravatu ima curu ili je to gospodin koji ide na posao.
Škola je cijela bila u znaku kravate, od postera, izložbe, a učenici 3.b razreda su čak osmislili pjesmu ‘Tata, kravata i Kata’.
Upitali smo i učenike kako im se sviđa projekt, a sudeći po odgovorima, bili su i više nego zadovoljni.
– Pa, nosim kravatu zato što je danas taj dan i ja volim nositi kravatu, sviđa mi se. Ipak ne znam baš da li bi tako svaki dan mogla ići u školu – rekla je Anja Lazar, učenica 3.a razreda te dodala kako su se počele nositi u 17. stoljeću, većinom ih nose dečki, ali i po želji, mogu i cure te kako njezin tata ide na posao ili sprovode s kravatom.
– Lijepo je nositi kravatu jer to predstavlja nešto moderno. Obično je nosim na Dan kravate, ali dok odrastem budem je stavio kad ću ići na posao ili misu – prepričao je Lovro Kraljić.
Spomenimo kako su se hrvatski vojnici, prilikom pristupanja francuskoj kraljevskoj vojsci u 17. stoljeću, razlikovali jednim detaljem – nosili su rupce omotane oko vrata. Taj se rubac zavezan u čvor ubrzo proširio kao modni detalj te je preuzeo etničko ime Cravates (Croates, Hrvati), koje postaje i naziv za predmet – kravatu, koja je izvorni hrvatski proizvod te je dio našeg kulturnog i povijesnog naslijeđa.