Deseci tisuća hodočasnika u Ludbregu na Svetu Nedjelju

U jedinom hrvatskom euharistijskom svetištu posvećenom Predragocjenoj Krvi Isusovoj proslavljena je Sveta Nedjelja. Papa Leon X. prije više od 500 godina odobrio je štovanje relikvije Predragocjene Krvi Kristove i obdario ludbrešku crkvu oprostima koji se mogu primiti kod velikih slavlja u čast Predragocjene Krvi pod određenim uvjetima i to je razlog zbog kojeg se svake prve rujanske nedjelje u ovaj lijepi podravski gradić slijevaju rijeke hodočasnika. Ludbreško je svetište jedno od rijetkih u svijetu koje je pisanim dokumentom osnovao sam papa.

Uoči misnog slavlja, koje je proslavljeno u zavjetnoj kapeli podignutoj u čast Presvete Krvi, održana je procesija od župne crkve Presvetog Trojstva u kojoj je pokaznica s relikvijom euharistijskog slavlja uz molitvu i pjesmu prenesena na oltar zavjetne kapele. Procesija je prošla središtem Ludbrega, čije su ulice i trgovi na Svetu nedjelju već tradicionalno prepuni hodočasnika koji u prošteništu žele zadobiti potpuni oprost.

Deseci tisuća hodočasnika od ranih jutarnjih sati stizali su u župnu crkvu kako bi se poklonili Presvetoj Krvi i Presvetom sakramentu, izrekli svoje molitve i preporuke, pristupili sakramentu pomirenja kod brojnih ispovjednika koji su satima neumorno ispovijedali u cinktoru crkve i kod zavjetne kapele, te sudjelovale u pobožnostima i euharistiji kao središnjem i najvažnijem hodočasničkom sadržaju koji je osobito u Ludbregu u središtu svih duhovnih događanja.

Glavnu hodočasničku misu predvodio je mons. Dražen Kutleša, porečko-pulski biskup, u zajedništvu s domaćinom mons. Josipom Mrzljakom, varaždinskim biskupom, čuvarom svetišta mons. Josipom Đurkanom i drugim svećenicima.

Uoči svete mise sve je okupljene u ime Hrvatskog sabora pozdravio Josip Leko, predsjednik Hrvatskog sabora.

– Prošle sam godine ovdje naglasio, a danas ponavljam. Duboko smo podijeljena zemlja, razdori u društvu su dvojaki, ekonomski i svjetonazorski. Prisjetimo se onog duha zajedništva, one vjere u budućnost, optimizma i vedrine duha koji su postojali prije dvadeset godina i potaknuli ispunjenje zavjeta Hrvatskog sabora na ovome mjestu. Nadamo se da snaga Duha i snaga zajedništva neće biti zaboravljena iz tog vremena. Pozivam na suradnju, toleranciju i dijalog kako bismo konačno našu dragu domovinu pokrenuli prema napretku i stabilnosti. – kazao je Josip Leko.

Leko je na kraju pozvao na molitvu za zajednički angažman na obnovi zajedništva svih hrvatskih građana. Pozvao je i na posebnu brigu za potrebite u društvu te obnovu vrijednosti rada.

Pozdravnu poruku hodočasnicima uputili su i monsinjor Josip Đurkan, upravitelj svetišta te varaždinski biskup Josip Mrzljak.
Euharistijskom slavlju nazočio je i potpredsjednik Hrvatskog sabora Željko Reiner koji je stigao kao izaslanik predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović, ministar Mirando Mrsić, ludbreški gradonačelnik i saborski zastupnik Dubravko Bilić sa suradnicima, predsjednica Gradskog vijeća grada Ludbrega Renata Potočnik, župan Varaždinske županije Predrag Štromar sa zamjenicima, saborski zastupnici, gradski vijećnici Grada Ludbrega, članovi Županijske skupštine Varaždinske županije, predstavnici susjednih općina, brojni drugi politički dužnosnici.

Biskup Kutleša u homiliji je pozvao da budemo ljudi nade, sreće i vjere.

– Čovjek nije došao na ovaj svijet kao neki lutalica koji ne zna gdje će, što će i kako će. Kao što je Krist imao svoju misiju, tako i mi imamo svoje poslanje. Moramo se zapitati u ovom svetištu Predragocjene Krvi što mi, kao vjernici, trebamo činiti. Često smo vjerni samo dotle dok nam se isplati, dok je u našu korist, dok nismo u sukobima zbog istine. Posvijestimo si što je Krist učinio za nas i pitajmo se što smo mi učinili za Njega – rekao je biskup Kutleša.

Kazavši kako u Ludbreg dolaze kao kršćani koji već 2000 godina nose baklju vjere koja je ojačana i na ovom čudu prije više od 600 godina, biskup je istaknuo da se dolaze jačati i na uzorima kršćanskog života, kakav je bio i blaženi Alojzije Stepinac.

– Sve nas Isus Krist poziva da budemo sveti, a to znači da budemo različiti, da budemo oni koji će druge poticati da budu bolji, ali poticati vlastitim primjerom zajedništva, a ne razdvajanja. Mi svi moramo svjedočiti, ponajprije svojim životom, koji treba biti život nenasilja prema djeci i bližnjima – rekao je tom prigodom biskup Kutleša.

Za vrijeme svete mise pjevao je župni zbor Presvetog Trojstva Ludbreg pod ravnanjem Antuna Kranjčeca i uz glazbenu pratnju Puhačkog orkestra grada Ludbrega. Slavlje je završeno pjevanjem hrvatske himne.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije