Na inicijativu tima ministrice obrazovanja Blaženke Divjak, pronađen je jednostavan model kojim bi rasle plaće poduzetnih nastavnika. Djelatnicima koji rade na projektima povlačenja sredstava iz fondova EU zakonom bi se omogućilo dobivanje veće plaće u iznosu do 30 posto.
Klauzula od 30 posto za proaktivne nastavnike ugrađena je, piše Jutarnji list, u izmijenjeni Zakon o odgoju i obrazovanju koji vrlo skoro ide u javnu raspravu.
Kada je riječ o povlačenju sredstava za projekte iz obrazovanja, sadašnja je praksa takva da škole koje predlažu projekte ovise isključivo o motiviranosti svojih djelatnika jer ne postoje zakonski mehanizmi da škole financijski stimuliraju nastavnike koji rade ili vode projekte.
Umjesto toga, nastavnicima odobravaju određeni postotak radnog vremena za projekt, a EU nadoknađuje ustanovi taj dio plaće za nastavnika. Nastavniku, dakle, ne odlazi niti lipa.
Ravnatelji škola potvrđuju da je rezultat tog modela sve manji broj djelatnika koji zadržavaju motivaciju u sustavu koji radi po modelu da je jedina nagrada dodana vrijednost njihovoj školi.
Prema modelu ugrađenom u izmjene Zakona, ispravlja se nepravda za djelatnike osnovnih i srednjih škola koji rade na projektima EU.
U praksi to znači, piše Jutarnji list, da nastavnik s plaćom od 6000 kuna, koji 50 posto svog radnog vremena provede u radu na projektu, na polovicu plaće (3000 kuna) dobiva povećanje od 30 posto, odnosno oko 900 kuna. U tom slučaju plaća bi mu dok traje projekt (što je u pravilu više mjeseci) iznosila 6900 kuna. Za djelatnika koji bi na projektu radio sto posto vremena, plaća bi bila 30 posto veća na ukupni iznos.
Cijeli tekst pročitajte ovdje.