‘ČUVAMO OKOLIŠ’ Šemovečki osnovci učili o pravilnom razvrstavanju otpada

Varaždinska komunalna tvrtka Čistoća surađuje s brojnim odgojno-obrazovnim ustanovama na razvrstavanju komunalnog otpada i čuvanju okoliša i prirode. Jedna od tih ustanova je i Osnovna škola Šemovec u Općini Trnovec Bartolovečki.

Ravnateljica OŠ Šemovec Marina Hižak ističe da suradnja s Čistoćom traje već dvije godine.

– Jedna smo od prvih škola koja je dobila spremnike za razvrstavanje otpada, za odlaganje papira, plastike i metala te ostalog otpada. Spremnici su u svakoj učionici, ali i u drugim prostorijama u školi. Učenici svakodnevno razvrstavaju otpad i ekološki razmišljaju – kaže ravnateljica Hižak i dodaje da su pozitivne ekološke navike učenici prenijeli i u svoja kućanstva gdje također razvrstavaju otpad.

Dobivši kutije za razvrstavanje otpada, učenici OŠ Šemovec primijenili su ono što su učili u redovnoj nastavi.

– Kad smo dobili kutije za razvrstavanje otpada učenici su iskoristili svoje znanje koje su dobili iz ‘Prirode i društva’, u kojima postoji nastavna cjelina ‘Čuvamo okoliš’. Već su bili naučili kako se razvrstava i koja boja kontejnera odgovara kojem otpadu. Toga se pridržavaju svaki dan u školi, a i kod kuće jer i tamo imaju kante za razvrstavanje otpada – riječi su učiteljice 3.b razreda Sandre Basan Petek.

Učenici su u školi učili i da se pojedine vrste otpada mogu reciklirati i ponovo koristiti. Uz Dan planeta Zemlje organizirane su ekološke radionice. Treći razredi su sudjelovali u radionici recikliranja papira i izrade slika na recikliranom papiru. Kako se to radi opisuje učenica Lana Habek.

– Trgali smo papir na komadiće, pa smo ga stavili u vodu i promiješali. Pričekali smo i onda smo drugi dan donijeli nešto kao mrežicu i na to stavili mješavinu papira. Stavili smo gore cvjetiće i pričekali jedan dan da se osuši. Tako su nastale slike – kaže Lana.

Učenici pojašnjavaju i kako pravilno postupati s otpadom.

– U crnu vreću ide ostali otpad, kao smrdljive maramice, ostaci od šiljenja olovke. U žutu ide čista plastika, a u plavu papiri i kartoni – kaže Lana Skupnjak, a Aleksandar Pikutić dodaje da uvijek treba paziti u koju se vreću odlaže koji otpad.

– Uvijek pazim, i u školi i kod kuće. Kod kuće imamo žutu, plavu i crnu kantu u koje razvrstavamo otpad – dodaje Aleksandar, a Mark Marčec poručuje: ‘Ako ne pazimo gdje bacamo otpad onda zagađujemo prirodu. Ljudi moraju paziti da ne bacaju otpad u pogrešnu kantu.’

Osnovnu školu Šemovec pohađaju 223 učenika u 14 razrednih odjela, sedam razredne nastave i sedme predmetne. O njima brine 20 učitelja predmetne nastave i sedam učitelja razredne, devet administrativnih djelatnika i dva pomoćnika u nastavi.

Škola ima i predškolski odgoj, a polaznici su uključeni u sve aktivnosti škole pa tako i u ekološke uključujući i razvrstavanje otpada.

Uz važnost stjecanja pozitivnih ekoloških navika, iz tvrtke Čistoća podsjećaju i da se razvrstavanjem otpada na ‘kućnom pragu’, i u svom domu i u školi, smanjuje ukupna količina miješanog komunalnog otpada, ali i povećava količina sirovina koje se mogu obraditi i upotrijebiti.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije