U HŽ putničkom prijevozu ženama dali 40 posto manje otpremnine nego muškarcima

Tvrtka HŽ Putnički prijevoz, koja je 2014. godine sklopila sporazumne otkaze s više od 200 djelatnika koji su proglašeni tehnološkim viškom, muškim je zaposlenicima isplatila otpremnine 40 posto više nego zaposlenim ženama s istim stažem i ostalim uvjetima u toj tvrtki, piše Jutarnji list.

Radilo se o diskriminaciji koju HŽ Putnički prijevoz prema zaposlenicama koje su primile nižu otpremninu mora hitno ispraviti, utvrdio je nepravomoćno Općinski sud u Varaždinu.

Tom se sudu obratila Mira L., bivša zaposlenica HŽ Putničkog prijevoza, kojoj je u travnju 2014. godine, u dobi od 60 godina, nakon gotovo 34 godine staža u toj tvrtki, ponuđen sporazumni otkaz i poticajna otpremnina od 140.000 kuna. Istovremeno, njezinu muškom kolegi, s potpuno istim uvjetima, isplaćena je otpremnina u iznosu od 200.000 kuna.

Žalila se interno

Kad je vidjela kakva joj je otpremnina isplaćena, Mira L. se žalila u tvrtki, no nije postigla ništa. Dobila je objašnjenje da se tvrtka nastoji sporazumjeti s radnicima koji imaju uvjete za prijevremenu mirovinu tako da ih potakne na tu opciju, a da zauzvrat dobiju poticajne otpremnine. Zbog toga iznos poticajne otpremnine HŽ Putnički prijevoz nije vezao uz staž ili druge uvjete stečene kod poslodavca, nego uz dob radnika i broj godina koje mu nedostaju do pune starosne mirovine.

Tijekom 2014. godine muškarci su u punu starosnu mirovinu mogli s navršenih 65, a žene, prema tumačenju HŽ Putničkog prijevoza, sa 61 godinom. Prema tablici otpremnina koju je izradio HŽ Putnički prijevoz, radnicima kojima nedostaju četiri godine do starosne mirovine pripadala je otpremnina od 200.000 kuna, onima kojima nedostaju tri godine otpremnina od 180.000 kuna, za dvije godine 160.000 kuna te za jednu godinu 140.000 kuna.

Budući da je Mira L. 2014. godine imala 60 godina, nedostajala joj je jedna godina do stjecanja uvjeta za starosnu mirovinu prema tumačenju HŽ Putničkog prijevoza, te joj je isplaćeno 140 tisuća kuna otpremnine, dok je njezinom kolegi s istim uvjetima isplaćeno 60.000 kuna više, jer su mu do starosne mirovine – dakle, dobi kad poslodavac zakonski od zaposlenika može tražiti umirovljenje – nedostajale četiri godine.

Postane li presuda varaždinskog suda pravomoćna, HŽ Putnički prijevoz sad će Miri L. morati nadoknaditi 60.000 kuna sa zateznim kamatama i podmiriti troškove suđenja. Sud je, naime, utvrdio da tumačenje HŽ Putničkog prijevoza nije valjano.

Budući da je odlazak sa 61 godinom isključivo ženin izbor, a da svaki odlazak u mirovinu znači financijski udar na osobu, ‘ovakva razrada poticajnih otpremnina prema nedostajućim godinama, a koja je različito određena za muškarce i za žene, predstavlja diskriminirajući postupak prema ženama’, smatra Općinski sud u Varaždinu, piše Jutarnji list.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije