‘Razvojni impuls grada Varaždina’ program tima Alena Kišića, SDP-ovog kandidata za gradonačelnika grada Varaždina, koji obuhvaća konkretne mjere i rješenja u području obrazovanja u gradu Varaždina, predstavljen je danas, 3. svibnja.
Osim Kišića program za obrazovanje predstavile su Vesna Dušak, kandidatkinja za zamjenicu gradonačelnika i Nina Begičević Ređep, kandidatkinja na listi za Gradsko vijeće Grada Varaždina.
– Visoko školstvo u Varaždinu nadprosječno je razvijeno kroz povijest, a time se trebamo ponositi. U Varaždinu djeluju dva sveučilišna urbana kampusa – tri fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilište Sjever. Kao i škole, i fakulteti se prilagođavaju STEM-u i informacijsko komunikacijskim tehnologijama, a upravo to traži tržište – uvodno je pojasnila Vesna Dušak dodavši kako je ‘potrebno poticati mlade znanstvenike te stvoriti sinergiju znanstvenog i poduzetničkog rada’.
Sinergija znanosti, obrazovanja i gospodarstva – ključ uspjeha
Nina Begičević Ređep istaknula je kako je ključ uspjeha povezivanje znanosti, obrazovanja i gospodarstva.
– Cilj je omogućiti da naša djeca i nakon završetka srednje škole ostanu studirati u gradu Varaždinu, ali i da poslije fakultetskog obrazovanja pronađu posao. To će biti moguće jedino ako se usklade obrazovni programi s potrebama na tržištu rada – kazala je.
Osim učenika s ovog područja, nastavlja Begičević Ređep, potrebno je privući i buduće studente iz cijele zemlje.
– To će biti moguće kvalitetnim studijskim programima, podiznjem studentskog standarda, poticanjem deficitarnih zanimanja, ali i revidiranjem postojećih te pružanjem novoh nastavnih programa. Novac bi se namaknuo iz fondova Europske unije, u čemu je Varaždin pri samom dnu, što se treba promijeniti.
Od potrebnih preduvjeta za ostvaranje kvalitetnog obrazovanja, Begičević Ređep je istaknula potrebu za prostornim kapacitetima.
– Novi prostori za razvoj FOI-ja i Sveučilišta Sjever su itekako potrebni. Osim toga, našim školama je potrebno nabaviti novu opremu koje je sad u prosjeku stara 13 do 15 godina, a to će učiniti Grad.
– Cilj je povući 30 milijuna eura iz EU fondova za osiguranje infrastrukture, a to ćemo napraviti. Osim toga, važni su ljudi, ulaganje u cjeloživotno obrazovanje.
Begičević Ređep je kazala kako je nužno restrukturirati agencije koje mogu pružiti pomoć obrazovnim institucijama u prijavama za projektna sredstva europskih fondova.
– Važno je osnovati Fond za sufinanciranje i predfinanciranje europskih projekata i vjerujemo da će to pomoći u povećanju broja prijava projekata.
Povećati iznos za stipendiranje učenika i studenata, uvesti nove vrste stipendija koje će potaknuti obrazovanje u deficitarnim zanimanjima, poticati učenike na Erasmus razmjene kako bi stekli dodatna znanja i vratili se u Varaždin, studentski krediti i za doktorske studije, samo su neki od projekata istaknuti na današnjem predstavljanju.
– Važno je ulagati u inovacije i startupove, ali i mlade istraživače. Osim toga, ne smijemo zaboraviti Tehnološki park II. Potrebna je analiza potreba tržišta te revizija tog važnog projekta, a ne odustajanje.
Županijske škole kao ogledni primjer
Kišić je ponovno naglasio kako Varaždin vidi kao ‘grad studenata i naprednih tehnologija, te zadovoljnih i sretnih ljudi’.
– Iako zvuči kao floskula, to je doista naš cilj. Djeci treba osigurati dobre vrtiće i škole, a istaknuo bih kako smo u programu zacrtali da vrtićka djeca besplatno uče strane jezike. Novac za to ćemo namaknuti iz programa stručnog osposobljavanja, putem kojih će stručne osobe podučavati našu djecu.
Rad Županije, čiji je dio tima Kišić bio protekle četiri godine, ‘primjer je kako treba raditi na području obrazovanja’.
– Najprije ćemo napraviti reviziju osnovnih škola, nastaviti s dogradnjom Šeste osnovne, ali i investirati u sanaciju instalacija Pete. Kod osnovnih škola nije toliko problem infrastruktura, koliko privlačenje sredstava iz EU fondova.
– Potrebno je poraditi na suradnji razvojnih agencija i varaždinskih osnovnih škola s Gradom, a primjer nam mogu biti županijske škole. Grad mora dati dodatni ‘štih’ svojim školama – rekao je Kišić, dodavši kako njihov program predviđa i uvođenje informatike od prvog razreda osnovne škole, nabavu nove oprema, financiranje Centara izvrsnosti te cjeloživotno učenje.
– Ključna stvar je imati bolje osnovne škole, a Grad i Županija zajedno tome mogu doprinijeti – zaključio je.