Zbirka objedinjuje poeme o 62 žene koje su živjele na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće.
Tajne uklesanih imena, treća knjiga Snježane Tramburovski, predstavljena je 6. lipnja u Gradskoj knjižnici i čitaonici „Metel Ožegović“ u Varaždinu. Novo književno izdanje varaždinske pjesnikinje pobudilo je iznimno zanimanje, pa je salon knjižnice bio posve ispunjen.
To nije neobično – Tramburovski se već istaknula prethodnim zbirkama poezije, Berba šafrana i Smrznute kupine, a i koncept njezine nove zbirke vrlo je intrigantan. Riječ je o zbirci poema inspiriranih neobičnim i zastarjelim imenima žena koje su živjele na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće. Imena poput Genevieve, Hedwig, Gretchen, Cecilija, Amalija, Zofija, Franjica, Fanika, Vilma, Irma, Agnez… Autorica ih je pronalazila na nadgrobnim spomenicima, šećući slavnim varaždinskim grobljem.
Poeme o mogućim životima
“Primijetila sam, privučena ljepotom i katkad tajanstvenošću tih imena, kako su te žene relativno kratko živjele. Dogodilo se da sam poželjela ispisati poemu o svakom imenu koje me na neki način zavelo. Nijedna sudbina nije istinita, ne postoji povezanost identiteta, priče su moja rekonstrukcija, ali mi se čini da su univerzalne u načinu na koji govore o sudbini žena u tom periodu, o njihovim mogućim zanimanjima, društvenim ulogama i sudbini u društvu, obitelji i u vihoru turbulentnih vremena, ali i o njihovim čežnjama, neostvarenom i ostvarenom emotivnom i erotskom životu, nadama, tragedijama i trenutcima sreće”, bilješka je autorice o njezinoj novoj zbirci.
Poeme iz zbirke Tajne uklesanih imena – kao spoj lirskog, dramskog i narativnog – donose tako izmaštane priče o tim ženama, o mogućnostima kako su mogle živjeti.
“Te su priče uglavnom ispričane iz pozicije žene. Ali ima jako puno dijaloških formi i ima nekoliko pjesama koje izgovara muškarac”, kaže autorica.
“Plod velikog nadahnuća”
Knjigu je objavio Studio Moderna iz Zagreba, a financijski ju je podržao Grad Varaždin putem javnog poziva. Autor naslovnice je likovni umjetnik Mihael Bađun, a urednica izdanja Irena Matiješević, spisateljica i urednica Trećeg programa Hrvatskog radija.
“Kad čita ovu knjigu, čovjek se treba zaista opustiti, jer u njoj ima jako puno asocijacija, metafora, gustih izraza, sintagmi… Ona je nastala kao plod jednog velikog nadahnuća i vrlo je teško racionalno, analitički hladno, čitati to, a i pisati i govoriti javno o tome”, rekla je Matiješević o zbirci poema Snježane Tramburovski.
“Rijeka riječi koja teče”
Ona autoričin izraz vidi kao “bujicu, rijeku riječi koja teče i koja se oslanja na intuitivne uvide”.
“Ono što fascinira kod Snježane Tramburovski je da, u ovome svijetu gdje smo svi egocentrirani i sebični, ona šeće grobljem, nailazi na te nadgrobne spomenike sa čudnim imenima, neobičnima, egzotičnima, koja u njoj potaknu takav imaginativni val”, naglasila je urednica knjige.
U programu predstavljanja Tajni uklesanih imena sudjelovali su još pjesnikinja Vanda Petanjak, ilustrator Mihael Bađun, a u glazbenom dijelu nastupili su članovi sastava Gimnatori. Dio atmosfere s predstavljanja doživite putem naše fotogalerije…