‘Medijska kultura vraća se u nastavne programe, to je naše najveće postignuće’

U sklopu 18. Škole medijske kulture ‘Dr. Ante Peterlić’ u Trakošćanu organiziran je okrugli stol na temu medijske pismenosti. Polaznici seminarskih i radioničkih programa tako su postali sudionici radijske emisije ‘Zašto tako’, koju kreira urednica i nagrađivana novinarka Višnja Biti kroz svoj jedinstveni način rada, snimajući ih uživo bez naknadne intervencije.

Kako učiti medijsku pismenost? Koliko su mladi učenici u osnovnim i srednjim školama danas pismeni i zašto se toliko o tome govori?, samo su neka od pitanja upućena polaznicima seminarskih i radioničkih programa.

U razgovoru su sudjelovali dr.sc. Bruno Kragić, predsjednik Savjeta Škole medijske kulture ‘Dr. Ante Peterlić’, Vera Robić Škarica, voditeljica Škole medijske kulture ‘Dr. Ante Peterlić’, profesorica hrvatskog jezika i književnosti Mirjana Jukić, urednica i novinarka Višnja Biti te tridesetak polaznika.

– Najveće postignuće Škole medijske kulture ‘Dr. Ante Peterlić’ je vraćanje medijske kulture natrag u nastavne programe te teorijsko i praktično obrazovanje učitelja i profesora u osnovnim i srednjim školama, koji predaju četvrto područje hrvatskog jezika. Omogućila je i razvoj izvannastavnih aktivnosti te kroz filmske družine polaznici mogu učiti o medijskoj kulturi’ – rekla je Vera Robić Škarica, voditeljica Škole medijske kulture.

Da je Škola medijske kulture ‘Dr. Ante Peterlić’ vrijedan doprinos razvijanju medijske, posebice filmske kulture, potvrđuje i činjenica da se program održava uz preporuku Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske.

– Kada je Škola pokrenuta 1999. godine, polaznici su bili isključivo profesori koji su kasnije širili ideje medijske kulture. Kasnije su mnogi njihovi učenici, zapravo potaknuti time, dolazili u Školu medijske kulture. Možemo uočiti da se osnovna struktura Škole mijenja i danas su polovica polaznika mladi ljudi koji planiraju studirati filmsku umjetnost. To je jedan od pokazatelja da smo i dalje središnje mjesto izvaninstitucionalnog obrazovanja – rekao je predsjednik Savjeta Škole medijske kulture ‘Dr. Ante Peterlić’, dr. sc. Bruno Kragić.

Program Škole raspoređen je u 90 nastavnih sati, a svrha programa je dati temeljna znanja za provedbu nastave i stjecanje stvaralačkih i radnih iskustava korisnih za nastavu.

– Nastojimo implementirati medijsku kulturu u nastavu jezika, književnosti, lektire i izražavanja i stvaranja. Pokrenuli smo i radijsku i filmsku skupinu i tamo ih ne podučavamo samo teoriji nego se mogu i praktički izraziti tako da mogu uvidjeti svoje jače i slabije strane – rekla je Mirjana Jukić, profesorica u Osnovnoj školi Rudeš u Zagrebu.

18. Škola medijske kulture ‘Dr. Ante Peterlić’ traje do nedjelje, 28. kolovoza.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije