
Čehok se danas osvrnuo na spornu Markovićevu kupnju građevinskog zemljišta. Evo što kaže...
Nezavisni gradski vijećnik Ivan Čehok danas je sazvao konferenciju za novinare na kojoj se osvrnuo na navode koje su jučer gradonačelnik Neven Bosilj i njegov zamjenik Miroslav Marković iznijeli o spornoj kupnji zemljišta. Naime, gradska vlast reagirala je na članak u Jutarnjem listu koji je iznio sumnje u način na koji je Grad prodao jedno zemljište fizičkoj osobi, koja ga je pak dvije godine kasnije prodala zamjeniku gradonačelnika.
Grad je sredinom 2022. godine zemljište prodao po cijeni od oko 14.000 eura, što je oko 50 eura po kvadratu. Dvije godine kasnije, sredinom 2024. godine, supružnici Marković kupili su isto to zemljište za 35.000 eura, odnosno oko 125 eura po kvadratu. Marković tumači da Grad nije oštećen pri prodaji, već da je cijena porasla zbog velike eksplozije na tržištu nekretnina.
Gradska vlast srušila Gečekovu procjenu
Čehok je danas iznio nekoliko stvari koje smatra spornima. Prvo je podsjetio da je sudski vještak Darko Geček također radio i procjenu Varteksove „crvene“ zgrade. To je, kaže, Grad želio prebiti s dugom koji je Varteks imao prema Gradu.
“Kad su došli Bosilj i Marković, oni su tu procjenu srušili. Tvrdili su da se Varteks s tom procjenom ne slaže i zapravo su procjenu vlastitog vještaka na taj način oborili. Čudno je da netko tko ne vjeruje vještaku, tko obara njegovu procjenu i ne postupa po njegovoj procjeni, istodobno traži od takvog istog vještaka da procijeni gradilište”, kaže Čehok.
Marković naredio da se zemljište proda
Dodaje da nije valjano tumačenje gradske vlasti da je Grad već u srpnju, nakon preuzimanja vlasti, išao prodavati zemljišta koja mu nisu trebala.
“Mi smo već četiri godine prodavali takve ‘ficleke’. Ali ovo smo čuvali jer je tu trebala biti javna površina. Došavši za zamjenika, u nepuna tri tjedna upravo Marković naređuje da se to zemljište mora prodati.”
Zašto nije rađena nova procjena?
Doveo je u pitanje i vrijeme proteklo od procjene do prodaje.
“Ako netko tvrdi da cijene zemljišta vrtoglavo rastu, kako onda 2022. godine ideš prodavati zemljište po procjeni iz 2021.? Kad znaš da ti cijena raste, onda valjda ideš raditi novu procjenu”, upozorava Čehok.
Natječaj objavljen samo u lokalnoj tiskovini
Marković je jučer rekao da je zemljište prodano tek iz drugog pokušaja jer se na prvi natječaj nitko nije javio.
“Naravno, zato što je natječaj objavljen u tiskanom izdanju Varaždinskih vijesti. Nama je, svima je jasno – i malom djetetu – da danas nitko više ne čita tiskovine. Umjesto da se takve stvari objavljuju u Narodnim novinama ili barem u nekakvom dnevnom tisku, to se oglašava u tjednim novinama koje možda čita 500 ljudi.”
Tri primjera kupnje i prodaje
Podsjetio je Čehok da se svaki put kad Grad proda neku nekretninu, nešto kasnije ona pojavi na Njuškalu uz bitno veću cijenu. Naveo je još dva primjera.
“Stanovi u Hrašćici. Prodajemo stan po tržišnim uvjetima, početna cijena je 1070 eura. Prodamo stan, koji se na Njuškalu za šest mjeseci pojavio po 1700 eura. Još jedan primjer je čuvena prodaja rasadnika – najveća sramota ovoga grada. Dakle, Parkovi prodaju rasadnik, ali imaju kupce koji kažu: ‘Dajte to rasparcelirajte pa ćemo mi kupiti’. Parkovi i Grad to ne žele napraviti, nego tvrdoglavo inzistiraju na velikoj parceli. Na kraju to prodaju po 160 eura, da bi se dalje prodalo za nekoliko mjeseci ili za nepunu godinu dana po 230 eura”, iznio je Čehok.
Slučaj TTS-a
Na kraju se osvrnuo na slučaj koji je započeo u njegovom mandatu, a završio u Bosiljevu. Početkom 2021. godine Grad je želio prodati zemljište na kojem je sagrađen TTS. To tada nije učinjeno, ali ga je prodala nova gradska vlast.
“Mi smo u ožujku 2021. godine htjeli prodati to zemljište po cijeni od nekakvih 35 eura. Znate tko se digao na zadnje noge? Marković i Bosilj. Rekli su da je to nerealno niska cijena, da je to Čehokov kriminal, da zašto uopće prodavati, da taj sudski vještak nije dobro radio, da je ionako taj ugovor već trebao biti raskinut jer TTS nije ispunio obveze iz ugovora. I ja sam to skinuo s dnevnog reda”, prisjeća se.
Prodali po istoj cijeni
No, podsjeća što se dogodilo krajem 2023. godine:
“Po Markovićevoj logici o rastu cijena, u studenom 2023. godine cijena je minimalno 100 posto veća. Ali, gle čuda – u studenom 2023. godine Marković i Bosilj prodaju TTS-u zemljište po istoj cijeni od 35 eura.”
Pa se pita:
“Ako cijena u dvije godine, kao što tvrdi Marković, raste 100 posto, ako su oni tvrdili 2021. u ožujku da je ta cijena nerealno niska i da je to kriminal, pa kako su onda nakon dvije godine mogli prodati po istoj cijeni od 35 eura? Onda su trebali tražiti najmanje 70 eura.”
Čehok smatra da u svim navedenim slučajevima ima posla za istražitelje.