Varaždinski gradonačelnik Goran Habuš već drugi puta zaredom nije uspio osigurati većinu u Gradskome vijeću za izglasavanje rebalansa proračuna.
To mu nije uspjelo usprkos tome što je jedna od najbitnijih stavki rebalansa bila osiguravanje sredstava za sufinanciranje javnog gradskog prijevoza. Donošenje te odluke preduvjet je da zaživi koncesija koja bi Varaždincima omogućila da se voze ‘busekima’ za svega 2,99 kuna.
Prilikom glasovanja sjednici je prisustvovalo 18 od 25 vijećnika, a za rebalans ih je glasovalo 12. Nedovoljno. U zraku je trebalo biti 13 ruku, jer se ova vrsta odluke donosi ne običnom, nego apsolutnom većinom. Četvero ih je bilo suzdržano (SDP-ovi Dražen Vincek i Danijela Benkus i HDZ-ove Otilija Cvetko i Laura Musliu), a dva vijećnika protiv (nezavisni Zlatan Avar i HSLS-ov Željko Bunić).
Čini se kako su prevagnula previranja u gradskom SDP-u, nakon izbacivanja (ili isključivanja) iz stranke zamjenika gradonačelnika Vjerana Radelića te gradskog vijećnika Dražena Vinceka. Suzdržana je kod glasovanja o rebelansu proračuna osim Vinceka bila i Danijela Benkus, koju je gradski SDP ‘poštedio’ od izbacivanja i izvukla se tek opomenom, no očigledno je da, kao i Vincek, u Gradskom vijeću sada nastupa nezavisno. Tako je SDP, glavni koalicijski partner HNS-u, ostao na svega dvoje vijećnika. To su Ljubica Križan i Josip Hehet.
Čini se stoga kako i Varaždin potresa kriza vlasti, jednako kao što je to slučaj na nacionalnoj razini, pa se sve češće i u ovome slučaju spominje riječ ‘preslagivanje’.
– Oko toga ćemo još vidjeti. Ali očito je da je SDP-ova odluka da iz stranke isključuje jednog svog vijećnika povukla za soboom još jednog vijećnika, tako da ih SDP sada ima samo dvoje – komentirao je nakon sjednice Enriko Parlaj, predsjednik Kluba vijećnika HNS-a.
– Sad moramo vidjeti da li ćemo sazvati novu sjednicu u roku od nekoliko dana. Ne mogu vjerovati da vijećnici nisu vidjeli važnost ovog rebalansa proračuna da bi mogli dobiti koncesiju za prijevoz. Sada su neki vijećnici, da li zbog neodgovornosti ili radi svoje političke ambicije ili zbog samo njima znanih razloga, krenuli rušiti tu odluku i zbog njih nećemo imati najjeftiniji prijevoz u Hrvatskoj – nezadovoljan je bio Parlaj.
Protiv proračuna su glasovali nezavisni Zlatan Avar i HSLS-ov Željko Bunić. Obojica su podnijeli amandmane, koji nisu prihvaćeni. Bunić je tražio da se iz proračuna makne novac za bale, rekavši da to ionako do kraja godine neće biti realizirano, dok je Avar bio protiv kupnje drvenog kioska kod Studentskog doma, predloživši da se tih 115.000 kuna preusmjeri u uređenje boćališta i drugih rekreacijskih sadržaja na Banfici.
– Svoje smo amandmane potkrijepili argumentima. Da su prihvaćeni, natezanja oko većine ne bi bilo – jasan je bio Avar nakon sjednice.
Rješenje za daljnje funkcioniranje Grada vidi u – realnom proračunu.
– Ne možete u rebalans stavljati stvari koje prikazujete javnim interesom, a istovremeno stavljati i neke koje pogoduju nekim privatnim ili osobnim interesima – ukazao je Avar na bit problema kako ga on vidi.
– Gradonačelnik je odličan manipulator, ali ovoga puta nije uspio sve zavesti. On uvijek dođe s jednom pričom u kojoj se spominju djeca, bolesni, ranjenici, ne znam tko sve ne, temeljem čega se jedan minimalni dio proračuna želi za to rezervirati, a ispod toga se uvijek vuče jedna priča koja faktički nije dobra – nadodao je Bunić.
Bunić i Avar naglašavaju da je jasno da postoji kriza u Gradskome vijeću.
– Kriza u Gradskom vijeću mora se rješavati, nekim preslagivanjem, i to će se vjerojatno događati u budućnosti – zaključio je Željko Bunić.