Voćkarica&Vrtlarica: Sadnja američke borovnice

Uskoro počinje sezona sadnje voćaka! Vjerujem da mnogi već dobro znaju kako prednost treba dati jesenskoj sadnji voćaka, a ne čekati do proljeća kada već krene vegetacija. Izuzetak su voćke osjetljive na hladnoću koje sadimo nakon što prođe opasnost od niskih temperatura i kontejnirane sadnice koje možemo saditi tokom cijele godine kada nam vremenske prilike dopuštaju radove na otvorenom. Osim toga, vrtni centri, specijalizirane trgovine i rasadnici u ovom periodu imaju najbogatiju ponudu voćnih sadnica. Ukoliko ste planirali “povoćkati” svoje dvorište ili vrt, kasna jesen je idealno vrijeme za sadnju.

Danas ću pisati o sadnji američke borovnice koja predstavlja prvi korak u uzgoju ove voćkice. Čest je slučaj da se kupi lijepo razvijena sadnica, međutim nakon nekog vremena biljka naočigled propada. Ograničavajući čimbenik uzgoja američke borovnice je pH vrijednost tla, odnosno kiselost tla. Generalno se može reći kako tla uz okućnicu nisu prikladna za uzgoj ovog voća, no to ne znači da moramo i odustati od sadnje. Postoje preporuke da se za jednu sadnicu iskopa jama veličine 1m³ koja se ispuni specijalnim supstratom za acidofilne biljke (one koje vole kiselo tlo), ali u tom slučaju cijena navedenog zahvata nekoliko puta premašuje cijenu same sadnice. Zato ću danas na vlastitom primjeru objasniti kako se američke borovnice mogu uspješno uzgajati u posudama, a da pritom ne potrošite puno novaca.


Oni koji redovito prate moje objave na Facebook stranici Voćkarica&Vrtlarica imali su prilike vidjeti kako sam ove godine uzgajala američke borovnice na balkonu. Naime, u kasno proljeće kupila sam dvije dobro razvijene sadnice različitih sorata (Bluecrop i Darrow) koje su mi u ljeto donijele i prve plodove. Ostavila sam ih u posudama u kojima su kupljene, ali kako su se grmovi lijepo razvili tijekom ljeta navedene posude postale su “pretijesne ” za daljnji rast borovnica i potrebno im je osigurati veći životni prostor.


Prilikom presađivanja u veću posudu nemojte vaditi zemlju između korijena, već sve zajedno premjestite u novu posudu. Na taj način biljka neće doživjeti stres i nastavit će se jesenski rast korijena bez potrebe za regeneracijom.

Za presađivanje sam koristila specijalni supstrat namijenjen sadnji biljaka koje za rast trebaju kisela tla, odnosno nisku pH vrijednost zemlje (rododendroni, azaleje, hortenzije, kamelije, američke borovnice i vrijesovi). Može se nabaviti u svim vrtnim centrima i specijaliziranim trgovinama, a uobičajeno se deklarira kao supstrat za sadnju rododendrona. Glavni sastojak je treset koji se često koristi u hortikulturi zbog svojstva da popravlja strukturu tla, no u ovom slučaju je interesantan i zbog svoje kisele reakcije (pH 3-4). Treset ima jedan nedostatak, a to je da nakon isušivanja vrlo teško poprima svojstvo upijanja vode. Zato ću staviti piljevinu od četinjača ili iglice kao pokrov (malč), kako bi spriječila prekomjerno isušivanje pogotovo u toplijem dijelu godine.


Za zalijevanje američke borovnice koristim kišnicu kako bi održala kiselost tla.

Treset ne sadrži hranjive tvari, stoga se dodaju gnojiva prilagođena potrebama određenih biljaka sukladno uputama proizvođača. Ja koristim organsko gnojivo tvrtke HomeOgarden koje se dodaje prilikom presađivanja, a prikladno je i kao dodatno gnojivo tijekom cijele godine.

Gnojivo organske borovnice i rododendroni možemo koristiti na svim vrstama biljaka koje za nesmetani rast i razvoj trebaju kisela tla (borovnice, brusnice, rodendroni, azaleje, kamelije, hortenzije, proljetni i jesenski vrijesak).

Oni koji su se okušali u uzgoju američke borovnice mogu potvrditi da nije lako ispuniti optimalne uvjete za rast i redovito plodonošenje , ali ako ih uzgajate u posudama lakše ćete održavati potrebnu kiselost tla koja je ograničavajući čimbenik uzgoja.

Ostale savjete vezane uz uzgoj voća i povrća potražite na Facebook stranici Voćkarica&Vrtlarica.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije