U špici smo turističke sezone. Svi putevi ovih dana vode prema moru. A odlazak na godišnji odmor automobilom može biti vrlo stresan, ponajprije zbog gužvi i zastoja u prometu. No, uz dobro planiranje i dobre pripreme ne mora biti tako. Što se tiče vremena polaska na put, većina ljudi krene odmah iza doručka, i to u subotu, prvog dana godišnjeg odmora. A zastoji i gužve mogu se izbjeći ako se prema moru krene između tri i pet sati ujutro ili nakon devet sati navečer. Vrlo je poželjno pri tome, ako je ikako moguće, izbjeći subote.
Što se tiče sigurnosti, bitno je da stvari u automobilu budu dobro posložene, da ih ne stavljate na policu prtljažnika ili na stražnja sjedala kako se ne bi razletjele po automobilu u slučaju nezgode jer pri udarcu objekti dobiju snagu koja je do 50 puta veća od njihove težine. Pri tome sigurnosni prsluk, trokut i prva pomoć trebaju uvijek biti lako dostupni.
Prije nego što krenete na put provjerite tlak zraka u gumama. Ako je automobil pod punim opterećenjem, povećajte tlak u gumama. Gume s niskim tlakom se pregrijavaju. S klimom u automobilu pak ne treba pretjerivati, idealna vrijednost je između 22 i 24 stupnja. Razlika u odnosu na vanjsku temperaturu ne smije prelaziti šest stupnjeva. Sretno!
U nastavku pročitajte savjete zahvaljujući kojim će vaš godišnji odmor početi bez stresa:
Četiri igre kojima u autu možete zabaviti djecu
Duga putovanja automobilom naporna su i dosadna – kad padne raspoloženje u vozilu, svi su ljutiti. Igrajte se!
1. Tablice i slaganje rečenica – prema tablicama auta koji prolazi slažite rečenice – npr.: ZG “Zigi se voli kupati”
2. Mah, mah! – djeca mašu putnicima u automobilima u prometnoj gužvi. Dobiva bod onaj kojemu je netko odmahnuo
3. Od A do Ž – djeca se dogovore oko jedne teme, na primjer životinje; najmlađe dijete kaže životinju na slovo A, sljedeće nastavlja s B i tako se ukrug svi putnici u autu kroz cijelu abecedu uključuju u igru. Tko se ne može sjetiti, dobiva minus.
4. Bajka gluposti – priča se priča koju svi znaju. Dok pričamo, promijenimo detalj kao npr. Snjeguljica zagrize krušku. Bod onome tko prvi otkrije pogrešku.
Zdrave grickalice za pauze na odmorištu
Glad i žeđ stvaraju loše raspoloženje. Donosimo najvažnije savjete za hranu na putovanju.
Mali zalogaji: u ručnom hladnjaku pripremite male zalogaje koje se može jesti i u vožnji (npr. štapiće od voća i povrća, mesne okruglice)
Sendvič: na tanko narezane kriške integralnog kruha koji ne opterećuje želudac stavite sir i šunku te garnirajte povrćem, npr. listovima salate, krastavcima i kriškama rajčice
Blago rashlađeno piće: pijte negaziranu vodu, voćne čajeve, razrijeđene sokove, ništa prehladno, inače će vas zaboljeti trbuh. Pijte dovoljno tekućine i tako ostanete fit i usredotočeni
Slatka hrana: jedite svježe voće, kekse, müsli grickalice, bombone od glukoze za povremenu glad Tko je za volanom, ne bi trebao jesti dok vozi. Zagrcne li se, to može dovesti do nesreće. Bolje je svaka dva sata napraviti 15 min pauze
Ljubimci: Ne hranite psa ili mački prije polaska
PSI: Ne hraniti psa sat vremena prije polaska – to bi mu previše opteretilo želudac. Stavite sjenu za vjetrobransko staklo kako biste ga zaštitili od previše sunca. Psi moraju putovati u transportnim kutijama koje se moraju adekvatno osigurati, npr. posebnom uzicom. Napravite pauzu u vožnji najmanje svaka tri sata.
MAČKE: Moraju putovati u transportnim kutijama da se ne penju po automobilu. Kartonske kutije nisu dovoljne jer ne nude zaštitu u slučaju nezgode. Ako mačka slobodno skače autom i dođe do nesreće, osiguranje neće platiti štetu. Ne hranite mačku sat prije polaska, a na putu mora imati dovoljno vode. Pauza svaka dva sata.
Što učiniti da vam u automobilu ne bude zlo
Bolest putovanja uzrokovana je sukobom u mozgu. Oči i vestibularni sustav šalju različite signale tijekom vožnje za različita stanja: oko bilježi pokret, a organ za ravnotežu u unutarnjem uhu mirovanje.
I mozak reagira mučninom.
Kako to spriječiti:
– nemojte čitati u vožnji
– pokušajte spavati, tada izgubite osjećaj ravnoteže
– izbjegavajte jake mirise
– glazba odvlači pažnju
– preventivna pomoć su guma za žvakanje, tablete ili čepić iz ljekarne
Digitalna zabava na stražnjem sjedalu
Fire HD 6 kids: ima trajno kućište i godinu dana neograničen pristup knjigama, filmovima, obrazovnim aplikacijama i igrama
Cijena oko 150 eura
Autokino: dva 9-inčna ekrana DVD playera “ODYS Seal” pričvršćuju se na prednja sjedala
Cijena oko 120 eura
Obje su stavke dostupne na Amazonu