Bivši radnici Zagorje – Tehnobetona: Ne želimo slušati lažna obećanja uprave

Krajem listopada 2015. godine, šezdesetak otpuštenih radnika Zagorje – Tehnobetona prosvjedovalo je pred zgradom uprave zbog neisplate otpremnina, razlika plaća i regresa za 2013. i 2014. godinu. Danas su, 3. ožujka, održali još jedan prosvjed, a ni loše vrijeme nije ih moglo zaustaviti u pokušaju da dobiju novce koji im prema ugovorima pripadaju. Podsjećamo, 2014. godine 140 radnika je proglašeno tehnološkim viškom i poslano na burzu, a ovih im se dana pridružilo još trideset kolega, koji su također ostali bez posla iz istih razloga.

> Prosvjed ispred Zagorje-Tehnobetona: Radnici i dalje čekaju na svoje otpremnine

– Od kad smo se prošli put sastali nema nikakvog pomaka, sa time da je Predrag Šalalmon redovno nazivao upravu da dobije neke informacije. Oni su rekli da sačekamo još deset dana, ali od obećanja još ništa do danas, da bi došla još nova runda ljudi, njih tridesetak, kojima je također obećano da će biti isplata njihove otpremnine za nekih desetak dana. Mi znamo da je to čista prijevara jer su isto rekli i nama. Međutim, još do danas nema niti jedne kune. Ne odustajemo, spremni smo tražiti zaštitu svojih ljudskih prava i u Strasbourgu – rekla je Ana Grudiček, koja je radila kao financijsko-kompercijalni referent 37 godina i 6 mjeseci u Zagorje – Tehnobetonu.

Prema riječima nekih od prosvjednika, pojedini radnici imaju preko 40 godina radnog staža u Zagorje – Tehnobetonu, ujedno im je to bilo i jedino zaposlenje u životu, a sad su praktički bačeni na cestu. Također, radnici su najavili i odlazak na Trgovački sud ukoliko prosvjed ne urodi plodom, gdje će pokušati otkriti razloge odugovlačenja s predstečajnom nagodbom.

Iz uprave Zagorje – Tehnobetona žale zbog nastale situacije, ali i priznaju kako je stanje nepromjenjivo glede neisplate otpremnina.

– Zagorje – Tehnobeton d.d. je krajem 2014. godine, nakon pokretanja predstečajne nagodbe, a uslijed gospodarskih i organizacijskih razloga, bilo prisiljeno kolektivno zbrinuti 140 zaposlenika Društva, dok je krajem veljače 2016. godine, zbog istih razloga, bilo prisiljeno zbrinuti još dodatnih 30 zaposlenika. Uprava Društva donosi ove teške odluke da bi se djelomično rješio problem nelikvidnosti Društva s tendencijom opstanka Društva, te se i dalje zadržava 310 radnih mjesta za budući razvoj i poslovanje. Uprava Društva ima u obvezi isplatu svih otpremnina i svih drugih materijalnih troškova od kojih je namirena trećina ukupnih troškova prvog zbrinjavanja iz 2014. godine, dok za drugo zbrinjavanje radnici imaju zakonske otkazne rokove uz obvezu Uprave za isplatom otpremnina i svih materijalnih troškova – rekli su iz Zagorje – Tehnobetona.

Nadalje, nadodali su kako će svi radnici ostvariti svoja prava kad će tvrtka to moći izvršiti.

– Zbog situacije u kojoj se nalazi Društvo, u smislu nelikvidnosti i poslovanja bez mogućnosti dobivanja garancija, Uprava Društva se i nadalje trudi rješavati svoje obveze prema svim svojim poslovnim partnerima kao i kolektivno zbrinutim zaposlenicima, najviše kroz naplatu starih potraživanja, te ugovaranjem i realizacijom novih poslova. Uprava Društva, u ovim vrlo otežanim i složenim uvjetima poslovanja, kontinuirano ulaže maksimalne napore kako bi se namirile sve tražbine, među kojima su i tražbine zaposlenika, a sve u cilju osiguranja kontinuiteta poslovanja i opstojnosti Društva – priopćili su iz Zagorje – Tehnobetona.

Iako je nezadovoljnim prosvjednicima danas ponuđen zajednički sastanak s dijelom uprave koji se ne nalazi na službenom putu, prosvjednici su to odbili pod opravdanjem da su već bili u listopadu na razgovorima gdje su rekli sve što su mislili, a da lažna obećanja uprave više ne žele slušati.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije