Učenici Šeste osnovne mjerili opseg Zemlje samo uz pomoć štapa, poput Eratostena

U sklopu projekta Inspiring Science Education (ISE) projekta i Carneta, učenici VI. osnovne škole Varaždin uključili su se u provedbu Eratostenovog eksperimenta.

Riječ je o globalnom eksperimentu u kojem se mjeri opseg Zemlje po meridijanu, kada sunčeve zrake padaju na ekvator pod pravim kutom, a za koji je potreban samo štap i sunčeva sjena.

U sklopu eksperimenta, učenici diljem svijeta, u trenutku kada je Sunce na prikladnom položaju, računaju opseg Zemlje, onako kako je to učinio veliki znanstvenik Eratosten.

Cilj eksperimenta je, između ostalog, i poticanje istraživačkog učenja.

Budući da ove godine proljetni ekvinocij pada u vrijeme proljetnih praznika, učenici su u petak, 18. ožujka, izašli na svoje školsko dvorište i u suradnji sa svojim učiteljima – Ninom Prašnjak, prof. matematike, Marijanom Buhin, prof. fizike, te Bojanom Perko i Alenkom Bađun, prof. geografije – točno u 11.54 izmjerili dužinu sjene koju ‘baca’ štap visine jedan metar.

Slavni je Eratosten slučajno opazio da je u Syeni, gradu blizu Aleksandrije, Sunce u vrijeme ljetnog solsticija u potpunosti okomito nad bunarom te da sunčeve zrake ne stvaraju sjenu, dok je u isto vrijeme na obelisku u Aleksandriji bacalo samo malu sjenu.

Po uzoru na njega, rezultate koje su učenici dobili u Varaždinu usporedili su sa rezultatima partnerskih škola iz Šibenika, Splita i Novigrada. Na temelju zajedničkog istraživanja, dokazano je da se i u današnje vrijeme satelita i tehničkih dostignuća, takvo zahtjevno mjerenje može izvesti na vrlo jednostavan način.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije