PRVI KORAK U Ludbregu stvorena mogućnost za otvaranje gradskog muzeja

Nakon mnogo godina prikupljanja građe konačno se otvara mogućnost za trajno rješenje smještaja i otvaranje Muzeja grada Ludbrega.

– Ludbreg već dugo vremena ima potrebu i za muzejom. Izmjene zakona o muzejskoj djelatnosti omogućile su u malim gradovima do deset tisuća stanovnika da mogu osnovati muzej u sklopu ustanove u ovom slučaju Centra za kulturu i informiranje, što bitno smanjuje trošak u odnosu na osnivanje samostalne ustanove. Imajući to u vid, kao i činjenicu da imamo etnografsku zbirku i zbirku predmeta sakralne umjetnosti, javili smo se na natječaj Ministarstva kulture za investiciju i potporu uređenja prostora za stalni postav budućeg muzeja. Uz tu aktivnost gradonačelnik je učinio i potrebne dogovore s Restauratorskim zavodom RH koji u Ludbregu ima svoj odjel i u dvorcu i u čijem se podrumu može smjestiti Muzej.

Tako smo krenuli u realizaciju tog projekta. Slijedeći korak je registracija Muzeja grada Ludbrega kao posebne organizacijske jedinice Centra što je već regulirano novim statutom i konačno rješenje stalnog postava kako bismo ga mogli otvoriti javnost. Nadamo se da će to biti moguće ove godine. Na taj način dobit ćemo zaokruženu cjelinu jer će uz već postojeću zbirku izloženu u dvorcu biti i postav muzeja koji će govoriti o kontinuitetu postojanja života na ovim prostorima. Pred nama je i veliki posao osmišljavanja postava budućeg muzeja da se može dobiti najbolju uvid u prošlost Ludbrega i njegove okolice – istaknuo je ravnatelj Centra za kulturu i informiranje mr. Branko Dijanošić.

Zbirke

Prikupljanje etnografskih predmeta započelo je davne 1965. godine na poticaj nastavnika Stjepana Belovića, tada voditelja povijesne grupe.

Prikupljeno je dosta etnografskih predmeta koji su tijekom godina bili smješteni u osnovnoj školi, kasnije u dvorcu Batthyany u neadekvatnom smještaju gdje su doživjeli i nekoliko provalnih krađa.

Zbirka postaje sastavni dio tadašnjeg Učilišta (sada Centar za kulturu i informiranje) 1989. godine.

Zbirka je smještena u podrum Učilišta i stručno obrađena. Osim Stjepana Belovića doprinos čuvanju i obradi zbirke dala je i viša kustosica Muzeja grada Varaždina Ljerka Albus koja je obradila građu i publicirala stručni članak o značaju zbirke te Branko Dijanošić koji je pokrenuo smještaj predmeta u prostore Centra i napravio prvu fotodokumentaciju.

Zbirka se od tog vremena neprestano širila. Tako je i danas – uvijek se nađe još poneki predmet koji uđe u zbirku. Valja istaknuti da su svi predmeti ušli donacijom.

Cijelo to vrijeme ulagala su se sredstva za održavanje predmeta, a neki su i restaurirani.

Druga zbirka koja je izložena u dvorcu Batthyany je Zbirka predmeta sakralne umjetnosti smještena u prostorima oko Kapelice Svetog križa.

Izloženi predmeti ne govore samo o religijskim civilizacijskim dosezima nego potvrđuju i konstantnu pripadnost europskim kulturnim krugovima. Zbirka je dostupna za razgledavanje samo uz prethodnu najavu.

Realizacijom projekta Muzeja grada Ludbrega, uz ostale projekte koji se rade, a tu je prije svega arheološki park, dobit će se nova ponuda koja će omogućiti Ludbregu da se na kartu upiše i kao atraktivna turistička destinacija.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije